Samsung ќе ја подигне RAM меморијата на своите идни телефони до 8 GB

RAM меморија Samsung

Единствениот начин денес да се зборува за тоа кој паметен телефон Андроид е најдобар на пазарот, curубопитно потекнува од неговите хардверски спецификации, бидејќи софтверската база е иста за секого. Се разбира, секој производител потоа ќе додаде нова функционалност за понатамошно разликување на своите терминали од остатокот на конкуренцијата, иако, денес, практично би можеле да кажеме дека бруталната сила е јасен доминатор во сите споредби.

Имајќи го ова на ум, не е изненадувачки што а 'војна„во смисла на развој на хардвер, така што ако производителот успее да развие нов чип, било да е тоа процесор, RAM меморија ... во следната генерација на своите терминали ќе го вгради со надеж дека ќе предизвика вистинска револуција. Ова е она што ќе се случи со Samsung наскоро штом ги објавија своите нови модули 8 GB RAM меморија.

Samsung најавува создавање на нови 8 GB RAM мемории, оптимални за употреба во мобилни уреди.

Како што добро знаете, денес дури е вообичаено да се гледаат мобилни телефони опремени со 4 GB RAM меморија на пазарот, па дури и, ако погледнеме на пазари како што е Кина, веќе има производители кои се осмелуваат да го зголемат овој облог на 6 GB. Од Самсунг сакаат да одат малку подалеку и подигнете го ова ниво со понуда на RAM меморија произведена со технологија од 10 nm, процес што веќе е користен во мемориите и кој процесорите наскоро ќе го ослободат.

Како што е најавено од Самсунг, оваа нова меморија не само што има поголем капацитет, туку и неговата брзина е исто така зголемена до 4.266 мегабити во секунда што, споредбено, значи дека е побрз од DDR4 RAM меморијата, меморија што денес ја наоѓаме во кој било компјутер или лаптоп. Од друга страна, потенцирајте ги нејзините димензии, X x 15 15 1 mm. Благодарение на овој единствен милиметар дебелина, можно е да се интегрира на истиот PCB како UFS меморијата и процесорот.

Повеќе информации: Samsung


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.