Samsung ќе го отклучи пристапот до FM чипот на своите уреди во САД и Канада

Во последниве години, видовме како повеќето производители го елиминираа, наместо да го деактивираа FM-чипот од нивните уреди. Телевизијата, како и радиото, не го поминуваат својот најдобар момент поради различните стриминг видео и музички услуги што ги имаме на дофат на раката и што тие исто така нè спречуваат да страдаме од, многупати, многу долги паузи за рекламирање.

Некои производители како Самсунг и Епл имаат друга причина освен да имаат стриминг музички сервис. Самсунг нешто повеќе од една година, веќе го нема, затоа теоретски во моментов немате причина да не го овозможите FM чипот на вашите уреди, нешто што ќе започне да се прави на терминалите што се продаваат и во САД и во Канада.

ФМ чипот е интегриран во сите мобилни уреди достапни на пазарот бидејќи е интегриран во чипот за мобилна и безжична комуникација, што го прави одлична алатка за да може да се информира во секое време кога се случуваат природни катастрофи во кои мобилните комуникации престанаа да работат. Пред неколку месеци, FCC го повика Apple да овозможи FM чип на сите свои уреди за да може во овој вид настани луѓето да имаат пристап до средство за комуникација и да бидат информирани, нешто што Apple во моментов не го планира затоа што „се судираат“ со својот стриминг музички сервис.

Како што коментирав погоре, Samsung ќе продолжи да го активира овој FM чип на сите терминали што ги дистрибуира во САД и Канада, Но, според него, тоа е затоа што тој сака да ја понуди услугата NextRadio преку неговите уреди, нешто што е совршено за него, исто така, да го исполни барањето што FCC madeубезно го упати до сите производители пред неколку месеци, по последниот ураган што го погоди југот на земјата.

Моќност уживањето во радиото на нашиот паметен телефон ни нуди само предностиПотрошувачката е три пати помала од понудената од стриминг музички сервис, тоа ни овозможува да ги слушаме локалните станици за да бидеме информирани за тоа што се случува во близина на нас, едвај троши податоци од нашата стапка ... и секако е најдобар начин да бидеме информирани во секое време кога ќе се случи природна катастрофа околу нас што ги прекинува сите мобилни комуникации, а со тоа и Интернетот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.