Samsung ќе го лансира својот паметен звучник во текот на првата половина на 2018 година

Паметен звучник на Samsung во 2018 година

Имаме повеќе новости за паметни звучници. Додека HomePod на Apple беше одложен и веќе не беше на време за овој Божиќ, Amazon и Google продолжуваат да бидат кралевите на овој сектор. Сепак, не ви недостасуваше уште еден кандидат во оваа битка? Точно, Samsung планира да лансира и паметен звучник на пазарот.

Според Марк Гурман, добро познатиот колумнист на Блумберг, овој тим би пристигнале во првата половина на следната 2018 година. И, се разбира, Биксби - виртуелниот асистент на компанијата - ќе биде одговорен за материјализирање на нашите нарачки во глас.

Samsung паметен звучник со Bixby

Како што откриваат извори блиски до компанијата, овој звучник би бил дизајниран да може да ужива во добар аудио квалитет - претпоставуваме дека ќе пушта музика од популарни услуги како што се Spotify, Google Play Music, итн., Како и дека ќе може да ги контролираме нашите уреди паметен дом. Ние мора да ве потсетиме дека Samsung работи неколку години на многу интересни предлози во врска со поврзаниот дом тоа значи. Треба само да погледнете Samsung Smart работи. Тоа е, истото што Google го прави со своите тимови на Nest, на пример, но од поголем обем.

Од друга страна, цената по која се очекува овој паметен звучник на Samsung е далеку под цената на HomePod на Apple (349 американски долари). Според извори блиски до проектот, цената на овој нов корејски тим би била над 200 американски долари (околу 170 евра). Исто така, звучникот ќе работи непречено со екосистемот на Samsung: SmartTV, паметни телефони или таблети.

Да се ​​потсетиме на следното Samsung Galaxy S9 може да се види на следниот CES 2018 што ќе се одржи следниот јануари во Лас Вегас. Може ли да го видиме овој звучник како работи во штанд? Она што е вистина е тоа Samsung доцни на овој пазар. И производот мора да изненади многу, така што клиентот не се определи за конкуренцијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.