Samsung ќе започне со ажурирање така што Samsung Galaxy Note 7 не наплаќа повеќе од 60%

Samsung Галакси Забелешка 7

Контроверзноста со Samsung Galaxy Note 7 беше и е тешка за самиот Samsung и неговите корисници. Иако промената на погодените мобилни телефони ќе започне наскоро, вистината е дека многу корисници претпочитаат да го зачуваат својот стар диск како куриозитет и купи друг мобилен телефон.

Можеби ни изгледа чудно, но тоа е, затоа Самсунг одлучи да започне ажурирање што го блокира полнењето на уредот и на тој начин не експлодира или се запали. Ажурирањето на Tasl ќе биде прогресивно и ќе се направи мобилниот ќе престане да се полни кога ќе достигне износ од 60%, така што нема опасност од експлозија или пожар.

Ова ажурирање е објавено во корејски весник и се чини дека веќе ажурирањата се применуваат на мобилните телефони во околината но не знаеме кога ажурирањето ќе стигне до останатите единици или ако напротив тоа нема да се направи и ќе се деактивира од далечина. Во секој случај се чини дека Samsung дејствува брзо за да нема повеќе експлозии или погодени корисници иако сигурно дека во последните неколку часа се вратени скоро сите продадени единици на Samsung Galaxy Note 7.

Ажурирањето ќе го ограничи оптоварувањето на 60% за да не експлодира Galaxy Note 7

Ова ажурирање нема да биде трајно, ниту ќе биде на сите единици на Samsung Galaxy Note 7. Beе бидат само на старите модели кои немаат уреди за физичка безбедност да се запре товарот во опасни ситуации. Во новите модели на Samsung Galaxy Note 7, оние што ќе бидат доставени како нови, нема да ја имаат оваа надградба, така што корисникот ќе може да ги полни до 100% без никаков проблем или барем тоа е речено.

Во секој случај се чини дека толку многу енергија, како и брзо полнење прават врвни терминали како Samsung Galaxy Note 7 биде опасност и другите терминали од среден опсег се подобри, бидејќи е од мала корист да се има толку многу енергија ако подоцна кога ќе го користиме, мобилниот може да се полни само до 60% или ќе мора да го вратиме по 20 дена затоа што има ризик од експлозија Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Режим Мартинез Палензуела САбино dijo

  Ми експлодира, ми експлодира ...

 2.   Родо dijo

  Какво решение