Смена на Waymo: Автомобил на Google е вклучен во несреќа

Кога се чинеше дека автомобилите што управуваат самостојно треба да одат на ниво 5, целосно автономно ниво на возење во кое не е потребно човекот да биде внатре, во последниве недели и месеци видовме како се чини дека ова ниво на возење е сè уште далеку од постигнато и иако тоа не е секогаш виновно за системот за возење.

Возило на Убер беше првиот вклучен во фатален удар и бегство, што ја принуди компанијата да отстранете ги сите возила на различните држави во кои тестирав. Тесла исто така учествувал во фатална несреќа, поради овој пат на погрешно толкување на патот. И бидејќи нема двајца без тројца, сега на ред е Waymo, подружница за автономни автомобили на Google.

Несреќата се случила во округот Чендлер во петокот напладне и во неа учествувале возило од производителот Хонда и мини-мотор Крајслер Пацифика од Вајо. Според првите резултати од истрагата, која сè уште трае, Возилото на Гугл не беше виновно, бидејќи тоа беше другото возило што скокна врз него додека се обидуваше да избегне несреќа на раскрсницата што ја премина само што резултираше со тоа што на крајот Хонда изврши инвазија на спротивната лента, удирајќи во автономното возило.

Како возило со автономно управување со ниво 4, внатре се наоѓаше возач кој не можеше да ја избегне несреќата, возач кој излегол од несреќата неповреден, како што бил возачот на другото возило вклучено во несреќата.

Кога станува збор за автономно возило, овој случај спаѓа во надлежност на федералните власти, како што се случи и со првиот фатален прегаз од Убер и со последната несреќа во која учествуваше Тесла, возило кое има практично автономен асистент за возење, но бара надзор на возачот во секое време, нешто што некои од сопствениците на овие возила не го прават разбере


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)