Сериозно нарушување на безбедноста ги разоткри податоците на клиентите на „Телефоника“

Telefónica

Утрово беше откриено сериозно нарушување на безбедноста што ја погоди Телефоника. Поради тоа, беа изложени сите податоци за клиентите на компанијата. Иако конечно, ова утро ИТ тимот на компанијата успеа да го затвори ова нарушување на безбедноста. Неуспех што овозможи пристап до податоците на кој било клиент со голема леснотија.

Од единственото нешто што беше потребно беше да имате сметка во Телефоника. Кога влеговте на мрежата, доволно беше да направите мала промена во URL-то за да имате пристап до приватните податоци на другите клиенти на операторот. Факуа беше тој што го откри овој безбедносен пропуст.

Откако го откриле тоа, тие и откриле на компанијата дека имаат намера да ги објават овие информации јавно. Значи, Телефоника презеде активности побрзо и го ограничи пристапот до мрежата. Конечно, неколку часа подоцна беше потврдено дека неуспехот веќе беше дефинитивно решен.

Иако загрижува тоа До податоците за потрошувачите може да се пристапи на таков едноставен начин. Бидејќи е можно да има некој што создал база на податоци со добиените информации. Имаше податоци што беше можно да се преземат во CSV формат, како што потврдија некои медиуми.

Телефоника досега не реагираше на откриениот безбедносен пропуст. Исто така, не е познато дали е искористена оваа ранливост.. Се чини дека ќе треба да почекаме да откриеме дали се случило тоа. Но, ризикот дека тоа е случај е реален.

Се очекува Факуа да каже повеќе за тоа подоцна денес.. Значи, сигурно ќе добиеме повеќе информации за овој сериозен безбедносен пропуст во Телефоника. Исто така, се надеваме дека самиот оператор ќе добие наскоро повеќе податоци, или барем некаква реакција, бидејќи тие не кажале ништо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.