1 ТБ складирање за вашиот паметен телефон во 2020 година благодарение на Микрон

Микрон

Многумина се еволуциите што компаниите поврзани со светот на телекомуникациите имаат тенденција да ги презентираат, curубопитно е огромното мнозинство, и покрај тоа што е многу интересно и иновативно, обично не ги напуштаат лабораториите. Јасен пример за тоа што го велам е, на пример, во ветувањето за значително ги прошируваме капацитетите за складирање на нашите уреди или оние батерии што можат да се полнат за 15 минути и да понудат опсег од една недела.

Вистината е дека, барем во однос на складирањето, се чини дека оттогаш сè не би било изгубено Микрон, компанија специјализирана за дизајн и производство на Flash мемории, штотуку објави дека планираат да понудат спомени до 1 ТБ за оваа класа уреди до 2020 година.

Микрон веќе има 32 GB мемориски чипови на пазарот што ја користат технологијата 3D NAND.

За да се направи ова вистина, инженерите на компанијата работат на развој на технологијата 3D NAND, што им овозможува на првите единици на SSD со повеќе од 10 ТБ да излезат на пазарот. Како што можете да видите, во однос на она што е коментирано погоре, станува збор за а технологија што веќе постои денес за да може да се имплементира. Еден од неговите главни проблеми, па оттука и говорот за 2020 година, е моменталната цена на истата бидејќи овие единици за складирање, денес, обично надминуваат 10.000 УСД.

Благодарение на вградување на овој вид чипови во нашиот паметен телефон, не само што би добиле поголем капацитет за складирање, туку и тоа значително би го зголемило пропусниот опсег за читање и пишување, побрзо стартување и вчитување времиња ... Во моментов вистината е дека овој капацитет е малку далеку, дури и да е така, да ви кажам дека денес Микрон веќе го има на пазарот Чипови за меморија од 32 GB што ја користат оваа технологија, затоа сме на чекор до постигнување поголеми капацитети.

Повеќе информации: Микрон


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.