Средниот и нискиот опсег претставуваат најголем дел од продажбата на мобилни телефони

Samsung Галакси Забелешка 7

Со месеци слушавме повеќе од добри работи за продажбата на Samsung со својот опсег Galaxy S и колку лошо работи Apple во финансиите заради „слабата продажба на iPhone 6s“. Може да се помисли дека насловот е лошо напишан, но не е, реалноста е дека се продава повеќе iPhone 6 (мобилен лансиран во 2014 година) отколку Samsung Galaxy S7 Edge, барем тоа се статистиките добиени од независна компанија за овој втор квартал од 2016 година. Уште еднаш, вистинските податоци се спротивставуваат на пропастниците кои предвидоа хит за Apple и прекумерен раст за Samsung. Како и да е, она што е јасно е дека мобилните уреди од високата класа не продаваат колку што изгледа.

Во меѓувреме, реалноста е дека врвниот модел на Apple е сè уште најпродаван на пазарот, а тоа е дека iPhone 6s продолжува да води во продажба. Овие статистички податоци се дадени од Стратешка аналитика, независна компанија која издаде извештај, во кој, можеме да го цениме два модели на iPhone како трите најпродавани модели на смартфони на планетата. Директорот на Стратешка аналитика, Линда Суи, соопшти дека продажбата на уреди се зголемила од 338 милиони минатата година на 341,5 милиони оваа година во вториот квартал на 2016 година. Овој раст очигледно се должи на малото подобрување на глобалната економска состојба.

Во меѓувреме, Нил Мавтсон, извршен директор на Стратешка аналитика комуницираше дека проценуваат дека Apple вкупно продал 14,2 милиони iPhone 6s, 4% од вкупната продажба на пазарот во текот на вториот квартал на 2016 година. Затоа, iPhone 6s е моментално најпродаваниот мобилен телефон, истиот ден кога неговиот наследник, iPhone 7, ќе биде претставен во 19:00 часот (по шпанско време). IPhone 6s е оцрнет од многу медиуми, истите што го обвинија уредот дека е причина за намалувањето на продажбата на уреди со јаболка, предизвикувајќи наводен пад на приходот, сепак, реалноста изгледа сосема поинаква.

IPhone 6 го надминува Samsung Galaxy S7 Edge

iPhone-SE-06

Од друга страна, Вуди О, исто така режисер во Стратешка аналитика тој прецизираше:

Apple продаде 8,5 милиони примероци на iPhone 6 ширум светот, пласирајќи се на второто место со два проценти од вкупниот пазар на мобилни уреди во текот на вториот квартал на 2016 година, проследено со Samsung Galaxy S7 Edge, на третото место, со вкупно продадени 8,3 милиони уреди. IPhone 6 се продава веќе две години и останува близу до најпродаваните во многу региони, особено во Европа. Од друга страна, Samsung Galaxy S7 Edge стана популарен.

Не можеме да престанеме да го препрочитуваме пасусот во кој тие посочуваат дека модел лансиран во септември 2014 година е денес, септември 2016 година, на втората позиција на најпродавани уреди ширум светот. Ова значи дека оној предложен како единствен шампион во битката против iPhone, Samsung Galaxy S7 Edge, се уште е во стагнација на продажбата пред две години. Сепак, она што навистина нè прави curубопитни е интересот на одредени медиуми да го закопаат она што беше досега најпопуларниот модел на брендот јаболко.

Средниот опсег на моќност

Huawei EMUI 5.0

Реалноста од друга страна е различна, други брендови доминираат на остатокот од пазарот, ова значи дека се повеќе корисници се одлучуваат за среден опсег на Android, среден опсег што достигнува многу високи нивоа на квалитет и перформанси и тие се претставуваат како сериозен конкурент, не за специфични уреди, туку за високите генерално. Брендови како Huawei и Motorola, специјалисти за уреди со ниска цена и средна класа, лансираат компетентни уреди кои освојуваат голем дел од пазарот, што претставуваше 311 милиони уреди од продадени 338 во овој втор квартал од 2016 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.