Задржува здравствени уреди да се преименува во Нокиа

Nokia сака да се издигне од пепелта како Феникс оваа година да или да. Финската фирма помина низ преоден период каде што дури и истата компанија не беше јасно каде оди по преземањето на мобилниот оддел од страна на Мајкрософт, зделка што не беше од корист за ниту една компанија, како што сите знаеме. Ние зборувавме за нови терминали што Nokia Планираше лансирање на терминали што веќе беа претставени и со кои финската фирма сака да се врати на влезот на влезната врата на телефонскиот пазар.

Но, не само што е посветена на телефонијата, туку ја покажа и својата интерес за светот на уредите за носење и здравствените уреди откако ја купи во јуни минатата година француската компанија Withings, компанија посветена исклучиво на овој профитабилен здравствен сектор, кој се сели повеќе и повеќе милиони. Nokia плати 192 милиони долари и ги интегрираше своите 2oo работници во редовите на Nokia. Следниот чекор, како што најави компанијата во рамките на MWC што се одржува деновиве, е промена на името на производите, преименувани во Нокиа наместо со Withings.

CES 2014

На овој начин за неколку месеци ќе можеме да добиеме паметна вага, камера за надгледување на бебе или паметен телефон од митската марка за телефонија. За да може да се врати во светот на телефонијата, Nokia му довери на HDM Global да ги произведува под нејзино име најновите уреди што компанијата ги претстави во текот на следните 10 години. Во моментов не знаеме дали производството на здравствени уреди на Withings исто така ќе биде произведено од HDM или дали тие ќе продолжат да се произведуваат досега преку кинески фабрики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.