Според податоците на Гартнер, Huawei го грабна вториот по големина производител на мобилни телефони од Apple

Битката се чини дека малку по малку ќе падне во корист на Huawei во отсуство на најновите лансирања на Apple и тоа е дека двете компании веќе некое време се борат за втората позиција како најголем производител на мобилни телефони, Apple беше основан на ова второ место со години и сега се чини дека Huawei ја одзеде позицијата.

Во овој случај, и според последниот извештај на аналитичарите на Гартнер, кинеската компанија би била напред според податоците за овој месец август и затоа ќе биде добро да се види дали може да се одржи на ова место како што тоа го правеа во Apple со години или само за некое време.

Табелата е јасна и Самсунг продолжува да води напред

Не можеме да кажеме дека првото место на Самсунг е загрозено овој месец, но малку по малку кинескиот гигант станува сè посилен и посилен, па не е јасно дали конечно и со текот на времето ќе завршат со оспорување на ова привилегирано место на рангирањето.

Apple не го губи јажето и не е далеку од враќање на второто место на табелата, иако се чини тешко сега да се бориме против Huawei и неговиот каталог на производи со уредите Honor кои ја водат продажбата на Huawei. Во секој случај во текот на месеците април, мај и јуни беа продадени повеќе од 374 милиони мобилни уреди ширум светот според потписот Гартнер во вашиот извештај, навистина голема бројка што исто така надминува за 2% од вкупниот број продадени уреди во истиот период минатата година.

Кога станува збор за оперативните системи, Андроид јасно доминира наспроти единствениот сериозен конкурент што е iOS. Во оваа смисла, тоа е нормално и се сомневаме дека некогаш ќе се сврти, бидејќи доминацијата на уредите со Android се должи на многу пониските цени на уредите во споредба со оние на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.