Стадиа пристигнува, новата платформа за игри на Google преку Интернет

Лого на Стадија

Ние го најавувавме тоа, прашање на време беше кога гигантот со престолнина Г ќе се заинтересира за видео игри. И, како што се шпекулираше последните месеци, тој момент дојде. Stadia, сосема нова платформа за „гејмери“ со која Google влегува целосно во светот на видео игрите веќе е реалност. И во добро и во лошо, не остави никого рамнодушен.

Конечно Ние нема да имаме Google конзола. За многумина тоа е разочарување бидејќи тие сакаа да видат што е способен Google да произведе и да придонесе за оваа индустрија. Но, од друга страна, концептот да можете да ги играте сите ваши игри, на кој било екран и во кое било време, исто така привлече внимание и многу му се допадна. Знаевме дека Гугл нема да не повика на презентација со нешто световно, и тоа се случи.

Stadia не е конзола ... но ни се допаѓа

Знаејќи го потенцијалот што го има Google на ниво на развој, очекувавме нешто важно. Со недели во различни медиуми се коментира дека она што тој би сакал да ни го покаже би било нешто слично игри на Нетфликс. Но, ова е нешто што не е јасноДури и не се зборуваше за претплата или униформни цени на игрите. Значи, не можеме да зборуваме со сигурност за видот на услугата на која можеме да сметаме.

Она што Google се обиде да ни го испрати многу јасен концепт. Во иднина, сè поблиску, нема да ни треба конзола да ги играме нашите омилени игри. Можеме да ја следиме играта што ја започнуваме на лаптопот на нашиот телевизор. И кога ќе излеземе, следете ја истата игра во истиот момент кога бевме на паметниот телефон. Двете ситуации изгледаат како вистински напредок, и ние го сакаме ова. Но, со многу детали што треба да се прецизираат во моментот

Друга новина што зборува за играта што ќе ја понуди Stadia е можност да имате споделен екран. Можност што во зависност од играта, до сега се чинеше комплицирано. Компјутерската моќ потребна за да се понуди оваа опција беше недостижна, иако се чини дека Stadia ќе ги отстрани овие бариери многу брзо и ќе биде добредојдена од гејмерите.

Google сакаше да го има најдоброто во светот на видео игрите. И тоа имаше компании кои се репер во секторот. Но и со придонесот што малите фабрики во светот на игрите можат да го понудат. Така, Гугл ги нуди сите новости креирани на програмерите од сите компании кои соработувале во создавањето на Stadia. На овој начин, се обезбедува дека, со целиот потенцијал на големиот G, се обложуваат на создавање содржина за оваа нова платформа.

Споделете ја вашата игра со кого сакате во моментот

Една од работите што најмногу им се допаѓа на fansубителите на играта е бидете во можност да ја споделите вашата игра со останатите. Интеграцијата на другите играчи во нашата игра ќе се изврши автоматски. И, како што видовме на видеото за демонстрација, тоа ќе биде многу полесно благодарение на наменското копче за тоа Да бидеме во можност да поканиме други играчи на нашата игра, ќе биде интуитивно и брзо. И пред се можеме да го сториме тоа од самата платформа и без потреба да ја запреме нашата игра.

Stadia уреди

Да се ​​имаат вакви опции за додавање играчи во игра во лет, само неколку може да се уверат, а Google е меѓу нив. За време на вчерашната презентација беше објавено и дека Стадија ќе има неколку специфични водичи за секоја игра. Нешто за она што се шпекулираше во последните неколку недели. Но, нешто што го немавме е интеграција на самиот водич во играта. И тоа ќе ни помогне да понудиме «Решенија» во точниот момент во кој започнуваме. Уште еден чекор напред што го сакаме.

Стадијата, барем засега, не е ништо повеќе од платформа за игри со одличен концептуален дел за кои има многу да се прецизира. Платформа, да, со големина толку голема како Гугл. И дека се заснова на центрите за податоци што Гугл ги има низ целата наша планета. Не е изненадувачки што еден од неговите најповторени пароли денес е „Центарот за податоци е вашата платформа“.

Нема повеќе уреди на Stadia

Стадија веќе нема уреди

Како што рековме на почетокот, знаејќи дека Google конечно не се обложи на создавање физичка конзола, разочарува некои. Но, идејата што ја предлагаат нема потреба од друг уред е исто така аванс. Обожавателите на игри и корисниците на поосновна технологија користат минимум два, три и до четири уреди на ден. Барем, и скоро нужно, го користиме паметниот телефон секојдневно. На ова додаваме, можеби, и некои слушалки. Потоа лаптопот, и ако сакаме да играме, исто така и конзолата.

Иако не можеме да се ослободиме од еден суштински елемент за да го направиме искуството за игри тотално наградувачко, контролорот. На Контролер на Stadia, на кои веќе протекоа слики, ни се допадна. Со традиционален дизајн што ја крие најновата технологија како на пр копче за споделување на нашата игра директно на Youtube, или оној гласовен асистент. Е има полнење преку USB Type C, поврзаност wifi, пристаниште приклучок за слушалки и три поставки за боја.

Бои на контролорот Stadia

Гледаме како „Избришете“ ги уредите без да изгубите алтернативи, а играта не е навистина нешто ново. Да може да играте исти игри како и досега, и многу повеќе, без потреба од конзолата. Или телевизијата каде што секогаш ја имаме поврзана ја прави мобилноста поголема. И, како што коментиравме, можеме да го сториме тоа без да ја изгубиме играта и да ја следиме истата поента, тоа ќе биде уште подобро. Без кутии, без преземања, без ограничувања.

Ние секогаш сакаме да бидеме сведоци на напредок. И Стадија несомнено ќе биде пред и после во огромната индустрија за видео игри. Аванс кој како и секогаш ќе биде позитивен за корисниците. И тоа ние чекаме дека служат така што најдиректните ривали како на пр Мајкрософт или Сони забележуваат на подобрувањата и обидете се да ги надминете. Јасно е дека индустријата претрпува промени и ќе видиме дали останатите фирми се во можност да го следат Google во оваа нова фаза.

Она што сè уште не го знаеме за Стадија

По релативно забавна и динамична презентација, голем број прашања остануваат на сцена. Ние остануваме со неколку навистина важни прашања. Ние сме поставени од Google за да дознаеме повеќе за каталогот на игри што Stadia ќе го има во текот на летото. Но, има многу работи за кои не ни е кажано, а меѓу нив има и неколку од големо значење. Едно од големите сомнежи во текот на овие недели, а кое ќе продолжи да остане во воздухот, е работењето на „Стадија“ на деловно ниво.

Дали ќе работи со месечна претплата? Не знаеме дали ќе можеме да ја користиме Stadia со плаќање на месечна претплата. И, се разбира, не знаеме, ако е така, за колку би зборувале. Ова не е јасно. Другата опција, во случај да не е услуга за претплата, може да биде купување на игри, или дури може да има и еден вид „изнајмување“ на секоја игра. Willе продолжиме да правиме шпекулации додека Google не расчисти многу повеќе.

Stadia платформа

Друга од витално важни точки, не ги знаеме минималните барања за брзината на врската дека ќе треба да можеме да ја користиме Stadia. Особено земајќи ги предвид резолуциите за кои се дискутира во презентацијата на 4K HDR на 60 FPS. Клучен детал за, земајќи ја предвид врската што ја имаме, да знаеме дали можеме да играме преку новата платформа на Google.

И, се разбира, тоа е за сите fansубители на гејмерскиот свет од суштинско значење е да се знае каталогот на игри со кои можеме да сметаме. Во оваа смисла, Гугл нè цитира во лето. Значи, сепак ќе треба да почекаме неколку месеци за да ја откриеме оваа непозната и многу други што беа оставени во воздух вчера. Обложувањето на платформа на која има уште толку многу да се знае, и толку важно, се чини ризично. Иако го сакаме прикажаниот концепт и подобрувањата се значителни на ниво на игра и технологија продолжете да чекате за да дознаете повеќе за Stadia.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.