Стивен Спилберг тврди дека го играл Марио на Плејстејшн

Марио, митскиот водоводџија, кој стана познат низ целиот свет благодарение на Nintendo, секогаш бил поврзан, без разлика колку малку знаење имаме на оваа тема од видео игрите, со фирмата Nintendo, исто како и Соник за компанијата, премногу јапонски, Sega , иако ова во помала мерка, бидејќи го немаше континуитетот во кој уживаше Марио во овој мал свет.

За време на промоцијата на филмот Ready Player One, Стив Спилберг даде интервју за јапонската новинска агенција наречена Кјодо. За време на интервјуто, тој беше запрашан дали пробал игра со виртуелна реалност, за темата на филмот, на што тој одговори: «Играв Марио и така натаму на PlayStation. Првиот пат кога го пробав не сакав да ги соблечам очилата".

Марио на Плејстејшн? Дали Спилберг го откри постоењето на тајна игра Nintendo за платформата за видео игри Sony? Дали Марио ќе дојде на PlayStation во виртуелна реалност? За жал, нема да биде така, барем доколку светот не е пред крај и лудилото започна да го зафаќа целиот свет. Она што е јасно е дека светот на видео игрите за Стивен Спилберг е нешто многу, многу второстепено.

Најверојатно, Спилберг има играно платформа слична на Марио со PlayStation VR, иако ако престанеме да мислиме дека навистина нема многу опции, а да не спомнуваме никакви платформи компатибилни со очилата за виртуелна реалност на Сони. Ако го оставиме Сони на страна и зборуваме за Окулус, тој можеби зборува за играта Lucky's Tale. Или можеби, додека го подготвуваше сценариото за филмот, некој член на тимот прашина од Nintendo Virtual Boy, проект на очила за виртуелна реалност од Nintendo, кој помина без болка и слава низ пазарот во 1995 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Анџело Амао Чинчеј dijo

  Ако е можно, за PS2 имаше ДВД што ги имитираше сите snes роми и можеше да се репродуцира нормално.

 2.   Режим Мартинез Палензуела САбино dijo

  Wow!