Веќе има датум на објавување за Super Mario Run за Android

Супер Марио работи

За време на презентацијата на iPhone 7 и 7 Plus, минатиот септември, јапонската компанија Nintendo го искористи настанот и го најави лансирањето на првата официјална игра Mario за мобилната платформа на Apple: Super Mario Run, бесконечен тркач што ќе стигнеше до крајот на годината. 15 декември беше датумот избран за неговото објавување, издание што се појави во форма на бесплатна игра за преземање, но тоа вклучуваше купувања во апликации во вредност од 9,99 евра да го отклучи пристапот до сите нивоа, цена што ја заслужи јапонската компанија многу критики дека е неверојатно претерана.

Како што минуваа месеците, Nintendo нуди вистински бројки на потрошувачи кои решија да ги платат 10-те евра што ги чинеше: нешто повеќе од 5%. Сега остана само да видиме дали Nintendo ќе се определи за истата опција при неговото лансирање за Android, лансирање што штотуку е официјализирано и ќе биде следниот 23 март. Преку следниот линк веќе можеме да се регистрираме за да ве известиме навремено. Во моментов не знаеме дали компанијата ќе ја понуди целосната верзија на Super Mario Run по иста цена, дали ќе се одлучи за мали купувања во апликација или ќе ја стави играта директно во продажба за фиксна цена без никаков вид на набавки внатре.

Во моментот тСе чини дека сите покажуваат дека за да не се прави разлика помеѓу платформите, јапонската компанија ќе се определи за истиот систем, купување во апликација за 9,99 евра, што донесе толку мал успех на iOS, но му донесе голем број на негативни критики. Најновите бројки понудени од компанијата ни кажуваат дека само оваа игра на iOS оствари приход од 50 милиони долари во текот на првите три месеци, бројки далеку од оние на Pokémon GO, кои достигнаа милијарда долари приход за неколку месеци по лансирањето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.