Есенцијалниот смартфон на Енди Рубен ќе пристигне во Европа иако на многу ограничен начин

Во последниве години, во многу наврати зборувавме за Енди Рубин, еден од ко-основачите на Андроид и кој играше многу важна улога во Гугл сè до тој замина да развива други проекти. Но, оној што привлече најголемо внимание е познатиот смартфон на кој работел и кој, според него, би бил дел од секторот.

Пред неколку недели тој официјално го претстави, но за сега датумот на издавање е веќе исполнет без ниту еден медиум не бил во можност да има физички пристап до терминалот да ги тестира придобивките што ги тврди неговиот творец. Сепак, според Фајненшл тајмс, овој нов терминал ќе биде достапен и во Европа и Јапонија.

Рубин потпиша договор за ексклузивност со американски оператор за да обезбеди дистрибуција на многу побрз и полесен начин отколку што тоа го стори Гугл со Pixel и Pixel XL, терминал што скоро една година по презентацијата е достапен само во три земји. Се чини дека сè укажува на тоа и во Европа Arriveе пристигне исклучиво преку оператор, иако во моментот единствената земја каде се преговара за вклучување на овој терминал во каталогот на операторите е Велика Британија.

Essential PH-1 ни нуди екран во формат 18: 9, со резолуција од 256 x 1,312 пиксели и 5,7-инчен екран. Внатре е Snapdragon 835, графички процесор Adreno 540 и 4 GB RAM меморија. Во однос на внатрешната меморија, Essential PH-1 ни нуди 128 GB простор во единствена верзија, батерија од 3.040 mAh и Android N како оперативен систем. Ако зборуваме за камерите, овој терминал ни нуди двојна задна камера од 13 mpx и предна од 8 mpx. Како што реков погоре, во моментот нема официјален преглед каде можеме физички да го видиме телефонот и како работи оперативниот систем. Засега треба да продолжиме да се задоволуваме со среќните рендери.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.