Твитер веќе откажа повеќе од 630.00 XNUMX сметки поврзани со тероризам

Веќе некое време, повеќето технолошки компании кои нудат услуги на Интернет се правејќи се што е можно да се обидат да ги запрат каналите за комуникација на главните терористички групи. Овие компании редовно објавуваат извештаи за транспарентност во врска со напредокот што го постигнале во врска со ова. Последната компанија што објави информации за своите задачи во врска со ова е Твитер. Социјалната мрежа раководена од ек Дорси објави извештај во кој тој тврди дека од 1 август 2015 година суспендирал вкупно 636.248 сметки поврзани со екстремистички тероризам.

Во последните шест месеци, Твитер раскина 376.890 сметки поврзани со тероризам, сметки што се идентификувани со употреба на различни алатки што ги создадоа компаниите, како што можеме да прочитаме во последното соопштение на компанијата. Но, тоа не беше единствениот метод што го користеше компанијата за откривање на овие типови сметки, бидејќи корисниците испратија различни извештаи што придонеле компанијата да елиминира 5.929 сметки. Јасно е дека целиот камен прави wallид и помошта на корисниците во овој поглед е исто така важна.

Во последниве години, Твитер стана една од алатките што најмногу ја користат терористите за промовирање на сепаратизам, расизам, националисти и едноставно омраза. Компанијата работи заедно со Луѓето против насилен екстремизам за да ги пронајдат сите можни патишта за комуникација меѓу терористите и со тоа да се обидат да ги затворат. Проблемот при затворање на сметка е дека две нови се создаваат брзо, исто како во грчката митологија кога главата беше отсечена од Хидрата во Лерна, но барем тоа ги забавува каналите за комуникација меѓу екстремистите, бидејќи објавен, софтверот Твитер продолжува да работи на откривање на новите сметки што гориваат тероризмот од било кој вид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.