Твитер признава дека фалсификувал метрика за видео реклами

Twitter

И покрај фактот дека има многу критики што врне на Фејсбук откако пред неколку месеци призна дека ненамерно ги надувал своите видеометри за не помалку од две последователни години, нешто што тие почнаа да го решаваат внатрешно. Сега е ред на Twitter исто така, објави дека вашиот метриката исто така е надуена.

Во оваа прилика, токму Твитер призна дека, поради а грешка во верзијата Андроид на вашата апликација, се надувуваат видео метрики. Според внатрешни извори во самата компанија, очигледно оваа грешка може да доведе до мерилата да бидат до 35% повисоки отколку што треба. Очигледно познатата социјална мрежа оваа недела започна да ги информира огласувачите, ветувајќи, меѓу другото, и враќање на сите пари што ги наплатија за оваа грешка.

Твитер најавува дека, поради грешка во неговата апликација за Android, тие би ги надувале мерилата за репродукција на рекламното видео.

Како портпарол од Твитер:

Неодамна откривме техничка грешка при ажурирање на Твитер за клиенти на Андроид, што влијаеше на некои видео рекламни кампањи од 7 ноември до 12 декември.

Откако проблемот беше откриен, го решивме и им го соопштивме влијанието на погодените партнери. Бидејќи ова е техничка грешка, а не проблем со политика или дефиниција, сигурни сме дека веќе е решено.

Без сомнение нов проблем што не прави ништо друго освен влоши и ја комплицира краткорочната иднина на Твитер Бидејќи, ако на сериозните проблеми со кои се соочува компанијата оваа година, додадеме грешка како оваа, што може сериозно да влијае на кредибилитетот на компанијата пред огласувачите, едно од ретките средства преку кои Твитер ја монетизира платформата, имаме сериозен проблем тоа може, во екстремен случај, да стави крај на нејзината иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.