Твитер сака да ја користиме нејзината апликација само за мобилни уреди и е на пат да стигнеме таму

Успех на Твитер во 2009 година

И во Андроид и во iOS, ние имаме на располагање низа апликации, сите платени, тоа Тие ни овозможуваат да се консултираме и да комуницираме со нашата сметка на Твитер, без да прибегнеме кон официјалната апликација на компанијата, апликација која не само што ни нуди голема количина рекламирање на нашата временска линија, туку исто така ни ја покажува содржината на нехронолошки начин (освен ако не ги измениме опциите за конфигурација).

Корисниците кои го користат Твитер како главно средство за комуникација користат ваков вид апликации, но може и да го сторат тоа се принудени да ја користат официјалната апликација од јуни оваа година, Бидејќи компанијата на Jackек Дорси има намера да ја измени работата на API, применувајќи некои измени што ќе ги оневозможат известувањата и автоматското ажурирање на временската линија.

Twitter

Очигледно, како што објави Твитер, делот од API што им овозможува на развивачите да ги искористат овие карактеристики ќе биде заменет со нов повик за активност на сметка, но не е јасно дека оваа нова функција ќе може да ги замени функциите што повеќе нема да бидат достапни во официјалниот API од 19 јуни, датумот на кој промените ќе стапат на сила. Понатаму, функцијата Активност на сметката, која сè уште е во бета фаза, не е достапна за програмерите, на кои им треба разумно време за да ги прилагодат своите апликации на нови промени.

Twitterrific, Talon, Tweetbot, Falcon ... се некои од главните развивачи кои нудат апликации од трети страни за да комуницираат со социјалната мрежа за микроблогирање. Овие програмери објавија изјава во која се наведува дека нивните апликации повеќе нема да бидат корисни, така што сите корисници ќе бидат принудени да ја користат официјалната апликација.

Фејсбук не дозволува клиент од трета страна да пристапува до неговата содржинаОва не е случај со Твитер, кој им овозможува на развивачите да создаваат апликации од трети страни кои ја користат целата инфраструктура што е монтирана околу нив, а кога главната атракција е да не се прикажува рекламирање од социјалната мрежа.

Логично е што Твитер сака да ги пренасочи сите корисници на социјалната мрежа кон официјалната апликација, така што нејзиното рекламирање може да допре до поголем број на корисници. Досега, официјалниот API не дозволува трети лица развивачи да ги искористат некои од поистакнатите карактеристики на социјалната мрежа. Следната измена на API оди дизајниран за понатамошно ограничување на моќта на програмерите за да обезбедат квалитетни клиенти од трета страна. Seeе видиме како ќе заврши песната, но не изгледа многу добро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.