Телеграма го откажува својот МЦК откако собра 1,7 милијарди долари

Телеграма

Пред извесно време Телеграм објави свој влез на пазарот со крипто-валути со Грам. За да го започне овој проект, компанијата започна ICO (почетна понуда на монети). Досега тоа беше значаен успех со бруто бруто од 1,7 милијарди долари. Но, компанијата донесе одлука за откажување на овој МЦК изненадувачки.

Бидејќи никој не ја очекуваше оваа одлука на Телеграм, многу помалку инвеститори. Се чини дека причината за откажувањето на овој МЦК е тоа што компанијата собра многу пари од разни приватни инвеститори. Значи, веќе не треба да ја користите оваа форма на собирање.

Барем така известуваат од разни медиуми во САД. Но, самиот Телеграм досега не даде никаква реакција. Значи, ќе мора да почекаме малку за да ја откриеме вистинската причина за ова откажување.

Телеграма

Во првиот круг на собирање што се одржа во февруари, фирмата доби 850 милиони долари од 81 различни инвеститори. Меѓу нив наоѓаме фирми со ризичен капитал како што се Sequoia Capital или Benchmark. Во март се одржа вториот круг, во кој исто така добија 850 милиони, во овој случај од 94 различни инвеститори.

Значи, компанијата собра 1,7 милијарди долари од 175 различни инвеститори. Што ќе се случи со собраните пари? Очигледно Е се користи за проектот Телеграма Отворена мрежа. Благодарение на овој проект, апликацијата за пораки ќе продолжи да се финансира и во неа ќе бидат воведени нови функции.

Очигледно, На Телеграма не и требаат повеќе од 1,7 милијарди за изградба и пуштање во употреба на Телеграма отворена мрежа. Всушност, во следните три години компанијата планира да потроши само 400 милиони долари. Значи, со парите што веќе ги имаат добиено, тие можат да си дозволат да го откажат овој МЦК.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->