Го тестиравме мониторот за крвен притисок Koogeek компатибилен со Android и iOS

Во здравствените проблеми, наоѓаме добар број паметни уреди компатибилни со нашите паметни телефони. Станува се почесто да се користат сензори за мерење на отчукувањата на срцето во секое време благодарение на паметните часовници, спортски ленти или паметни нараквици, но сè напредува многу брзо во областа на здравството и технологијата, што ни овозможува имаат поголема контрола врз нашето тело.

Не мора да барате далеку за да пронајдете производи поврзани со медицината и здравјето, па затоа денес сакаме да покажеме монитор за крвен притисок од Koogeek кој ни нуди можност за контрола на систолниот крвен притисок во секое време, покрај чувајте ги сите записи зачувани на нашиот паметен телефон или Андроид или iOS.

За почеток, ќе кажеме дека овој монитор за крвен притисок Koogeek, е целосно овластен за употреба од Американската агенција за лекови (ФДА) покрај тоа што нуди официјален печат на сертификација на самата марка. Овој печат може да се најде на хартиите за производот, заедно со неговата двегодишна гаранција. Првото нешто што треба да се каже за овој монитор за крвен притисок е дека е погоден за дневно мерење на притисок, но самата фирма предупредува дека не е погодна за дијагноза на хипертензија и во случаи на абнормални мерења најдобро е да го посетите нашиот лекар.

Содржина на кутија

Па, нема што многу да се потенцира за содржината на овој монитор за крвен притисок, бидејќи тој го нуди уредот што ќе се користи за извршување на мерењето, кабел USB до микро USB да го наплаќаат (што предупредува дека со целосно полнење е способно да направи околу 40 пати) и книгата со упатства.

Како да се користи

Па, во овој случај тоа е многу едноставно и сè што треба да го користиме е да ја преземеме и инсталираме апликацијата што ја наоѓаме во iTunes Store или Google Play Store. Со оваа апликација она што го добиваме на нашиот паметен телефон е запис што ќе биде зачуван во апликацијата и на овој начин можеме да ги консултираме вредностите кога сакаме. Апликацијата може да се преземе со помош на QR-кодот што е додаден на производот, од самата продавница за апликации со пребарување на Koogeek Healt или од врските што ги оставаме во Gadget News:

Koogeek - Паметно здравје
Koogeek - Паметно здравје
Развивач: TOMTOP Inc.
цена: слободен
Koogeek Health (врска со AppStore)
Koogeek здравствослободен

Апликацијата нас ви овозможува да имате неколку профили за да можат неколку луѓе да го користат мониторот за крвен притисок на Koogeek без мешање на податоците едни со други и можеме да го направиме ова од поставките на апликацијата. На овој начин полесно е да се најдат податоци за неколку лица. Покрај тоа, во случај на корисници на iOS, тие ја имаат апликацијата компатибилна со Apple Watch, што ви овозможува да ги прегледувате резултатите од мерењето во секое време. Ние мора да ја креираме нашата сметка на Koogeek со регистрација на е-пошта и лозинка ако немаме претходно креирана, тогаш го создаваме нашиот корисник со некои основни податоци и имаме сè што е подготвено да започнеме да ги користиме.

Првото нешто што треба да го направиме е поврзете го преку WiFi или Bluetooth. За да го направите ова, треба едноставно да го притиснеме копчето за напојување на мониторот за крвен притисок и да го поврземе од поставките за Bluetooth на паметниот телефон. Откако мониторот за крвен притисок ќе се поврзе со нашиот паметен телефон, она што треба да го направиме е едноставно да започнеме да го користиме нормално. За негова употреба, се препорачува да се следат упатствата до буквата, да не се зборува со мерење, да се седи и да се рашири раката на масата.

Ако сакате, можете да го користите мониторот за крвен притисок без да се поврзете со мобилниот уред, односно да го поставите уредот и директно да притиснете двапати на копчето за старт за да се измери. Ова е интересно во одредени случаи дека не сакаме да ги снимате податоците на нашиот паметен телефон.

Спецификации и цена

За самиот уред мора да кажеме дека има навистина добри завршувања. Таа има ЛЦД-екран од 2,2 инчи во кој можеме детално да ги видиме мерењата што ги правиме, делот каде што екранот е изработен од метал и очигледно материјалот што ја опкружува раката е крпа. Завршувањето е навистина добро, неговата тежина е околу 300 g и немаме поплаки за мерењето направено и на пулсот и на притисокот.

Цената на ова Не се пронајдени производи, но за сите корисници на „Актуалидад гаџет“ имаме значителен попуст со важност до 22 октомври, едноставно со примена на промо код HYXURP77 при наплата, на овој начин крајната цена ќе биде само 34,99 евра. 

Мислење на уредникот

Монитор за крвен притисок Koogeek
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
69,99
 • 80%

 • Монитор за крвен притисок Koogeek
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Користете
  Уредник: 90%
 • Веродостојност на податоците
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Квалитетни материјали
 • Леснотија на користење
 • Добра точност на мерењето
 • Можност за користење без паметен телефон

Contras

 • Конекторот за приклучок недостасува
 • Донекаде комплицирана апликација

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.