Тест на Гекбех ги открива извонредните перформанси на iPhone 7 Plus

iPhone 7 Плус

Многу се податоците и деталите што се откриени за новите iPhone 7 и iPhone 7 Plus, особено во однос на дизајнот и хардверските карактеристики. Благодарение на тестот за изведба Geekbench филтрирани, сега ние исто така знаеме моќност што е способна за развој на новиот процесор А10 тоа, како што знаете, ќе ја монтира оваа нова генерација на паметен телефон развиен од компанијата со каснатото јаболко.

Како што веќе откривме во тоа време, новиот iPhone 7, во која било од неговите верзии, ќе биде опремен со новиот процесор A10 произведен во процес на 16nm FinFet што, меѓу другото, ќе овозможи подигнување на фреквенцијата на внатрешниот часовник до 2,4 GHz, бројка што е многу поголема од онаа што ја нуди претходниот процесор А9 опремен во терминалите iPhone 6s. Благодарение на овие податоци, сите очекувавме новиот iPhone 7 да биде многу помоќен, толку многу што барем да биде во висина на сите свои ривали, па дури и да можеме да ги надминеме.

iPhon 7 Plus изненадува со извонредната изведба на неговиот процесор A10

Враќајќи се на протечените податоци за тестот за перформанси, слика што можете да ја видите на крајот од истата објава, откриваме дека претпоставениот iPhone 7 Plus што е тестиран добива оценка од 3379 во делот едножилни, повеќе од привлечен факт ако земеме предвид дека iPhone 6s со процесорот А9 во тоа време постигна резултат 2526. Споредувајќи го ова со другите терминали на пазарот, Snapdargon 820 постигна резултат 1896, додека процесорот Exynos 8890 што носи Samsung Galaxy Note 7 достигна 2067 година.

Од друга страна, ако ја погледнете колоната повеќејадрен, iPhone 7 Plus постигнува резултат од 5495, подобрување на 4404 поени добиени од процесорот A9 на iPhone 6s. Споредувајќи го овој резултат повторно со другите одлични репери на пазарот, Snapdragon достигна 5511 поени додека Galaxy Note 7, во повеќе јадро, достигна 6100 поени.

Изведба на iPhone 7 Plus


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.