Тејлор Свифт се повлекува и се враќа со својата музика во Spotify

Тејлор Свифт Рекула и се враќа со својата музика во Spotify

По неколку години без врски, популарната пејачка Тејлор Свифт, кој ја повлече својата музика од Спотифај со образложение дека неговиот бесплатен план ја потценува работата на уметниците, и услугата за стриминг на музика, постигнаа мир. И не само готово.

Како што потврди сопствениот менаџерски тим на Тејлор Свифт преку порака на Твитер, целата музика на пејачот е достапна за „сите стриминг услуги“ што вклучува, покрај Spotify, и други платформи каде отсуствувало како што се Tidal или Amazon Music.

Од објавено Медиумот Recode, неоткриени извори тврдат дека музичката starвезда и услугата за стриминг на музика постигнале договор според кој сите корисници на Spotify ќе можат да ги слушаат сите нивни песни, како во бесплатна, така и во платена верзија.

Тејлор Свифт се враќа во Spotify

Тејлор Свифт е една од најголемите музички starsвезди во моментот и, според тоа, една од најголемите заработувачки; и Spotify е најголемиот светски сервис за пренос на музика, со повеќе од 50 милиони претплатници и најмалку уште 50 милиони кои користат бесплатна верзија (во замена за рекламирање) на услугата. И, како што рековме, оваа бесплатна опција беше потеклото на спорот помеѓу Свифт и Спотифај.

Во 2014 година, Свифт изјави за Волстрит журнал дека „Мора да се платат вредни работи. Наскоро потоа, тој се отстрани  неговиот албум „1989“ од Спотифај, проследен со остатокот од неговата музика, и оттогаш не е достапен.

Една година подоцна влезе полемика со Apple Music донесете ги плаќањата на оваа услуга до уметниците; На пејачот не му се допадна тримесечниот бесплатен период што услугата загризено јаболко ја нудеше на нови корисници и за која ниту уметниците не наплаќаа, иако е точно дека, од тој момент, процентот платен за „Епл музика“ е нешто поголем од тоа го плати Спотифај. Конечно, „Епл мјузик“ и Тејлор Свифт постигнаа договор: уметниците ќе бидат обвинети за време на првите три месеци од судењето на „Епл мјузик“, така што музиката на пејачката беше вклучена во овој каталог. Овој договор исто така вклучуваше и некои промотивни настани од Свифт, како што е оној оглас во кој, и покрај тоа што падна на лентата за трчање, таа не можеше да престане да пее.

 

Зошто на Свифт сега не му се допаѓа бесплатниот план на Spotify е мистерија, нели? Како што вели поговорката, „моќен господин е дар на пари“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)