Тим Кук ги охрабрува своите вработени со е-пошта

Тим Кук

Пред скоро еден месец, Тим Кук беше претседател на една просторија во Купертино за да ја претстави својата нова палета на iPhone-и: iPhone 5S и iPhone 5C. Покрај тоа, оваа „средба“ го потврди официјалниот датум на кој Apple официјално ќе го објави својот нов мобилен оперативен систем: iOS 7 (и тоа беше успех). Само што Тим Кук го заврши главниот збор, тој испрати писмо до сите работници кои работат во кој било оддел во Големото јаболко: Малопродажба, Apple Care, инженери ... Во тоа писмо им честиташе за огромната работа во Apple за време на претходното месеци и целиот напор што го користеа за да ја зголемат продажбата на Apple. Само денес, истите вработени во Големото јаболко добија е-пошта со огромно изненадување: Тие им нудат уште 3 дена одмор на Денот на благодарноста.

Почитуван тим:

Беше возбудливо лето. За прв пат лансиравме две нови производни линии за iPhone. iOS 7 е создаден од длабока соработка помеѓу нашите дизајнерски и инженерски тимови, носејќи им на нашите клиенти импресивен нов кориснички интерфејс и нови функции. Ви го претставуваме OS X Mavericks и најмоќниот Mac некогаш направен. App Store слави нова пресвртница - 50 милијарди преземања. И ние продолжуваме да ја изразуваме нашата loveубов кон музиката со iTunes Radio и iTunes Festival.

Имав можност да посетам некои од нашите продавници за време на лансирањето на iPhone. Нема подобро место да се види и почувствува зошто Apple е посебен. Најдобрите производи на земјата. Енергија. Ентузијазам. Најдобри клиенти од целиот свет. Страсните членови на тимот се фокусираа на збогатување на животот на луѓето. Иновативни производи кои им служат на најдлабоките вредности и највисоки аспирации на човештвото.

И горд сум што можам да кажам дека Apple е исто така сила за добро во светот надвор од нашите производи. Без разлика дали станува збор за подобрување на условите за работа или животната средина, одбрана на човековите права, помага да се елиминира СИДА-та или повторно се осмисли образованието, „Епл“ дава важен придонес за општеството.

Ништо од ова не би било можно без вас. Нашиот најважен ресурс не е пари, интелектуална сопственост или капитално средство. Нашиот најважен ресурс е - душата - нашиот народ.

Сфаќам дека многумина од вас работеа неуморно за да не доведат овде. Знам дека бара голема лична жртва.

Како признание за вашите неверојатни напори и достигнувања, среќен сум што објавувам дека оваа година го продолжуваме празникот на Денот на благодарноста. Closeе се затвориме на 25, 26 и 27 ноември за да можат нашите тимови да ја имаат целата недела на одмор. Малопродажба, AppleCare и некои други тимови ќе мора да работат таа недела за да можеме да продолжиме да им служиме на нашите клиенти. Но, тие ќе добијат ист број на слободни денови во алтернативно време. Ве молиме, проверете со вашиот администратор за повеќе информации. Нашите меѓународни тимови ќе закажат денови за годишни одмори во време кое е најпогодно за вашата специфична земја.

Се надевам дека дополнителното време е одмор и релаксација. Ти го заслужи тоа. Деталите ќе бидат достапни на AppleWeb наскоро.

Јас сум исклучително горд на сите вас. Восхитена сум од она што го постигнавте и не можев да бидам повозбуден за во иднина. Уживајте во тајм аутот!

Тим

Како што видовте, е-поштата што ја напиша Тим Кук истакнува некои работи што вреди да се споменат:

  1. Денот на благодарноста: Им се нуди уште 3 дена одмор во неделата на Денот на благодарноста што значи да бидат надвор од работа таа недела. Освен оние на малопродажбата и Apple Care што ќе ги имаат подоцна.
  2. Сите тие го сочинуваат Apple: Тим Кук нагласува и како да се создаде Apple. Иако е родено од неколку мажи, сите тие го формираат Apple, односно вработените имаат многу врска со создавањето на Apple.

Извор - Вести за IPad


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.