Дали треба да купам паметен часовник?

Купете паметен часовник
Ова прашање ве води многу од вас, нели? Сè уште не сте се изјасниле, не сте сигурни дали ќе го користите овој нов гаџет; и се разбира, бр знаеш ако вреди инвестициибидејќи овие носливи уреди не се ефтини.

Toе коментирам неколку фактори и ќе ги објаснам моите лични искуства, веднаш погоре и со примери, па не паничи или фрлај ги рацете во главата, son sСамо некои од основните работи што треба да ги знаете за паметен часовник. Исто така, на крајот ќе ви оставам список со најинтересните паметни часовници во моментот, како и нивните најважни карактеристики; од тука секој може да започне да открива дали навистина треба да стави паметен часовник во својот живот.

Но, што е паметен часовник?

Самиот паметен часовник не е голема работа, водечки часовник на екранот каде што можете да видите време, датум, да ставите кожи за да го персонализирате и неколку специфични апликации, како што е стоперката или алармот.

За да разбереме паметен часовник, треба да размислуваме поинаку, мора да разбереме дека тоа е продолжение на нашиот паметен телефон, Двајцата комуницираат vía сина боја и дека ние дозволаконтрола на нашите телефон преку паметниот часовник на a уникатен и брз начин.

Theвездената функционалност на паметниот часовник, без сомнение, е управување со известувањата. Известувањата што вообичаено ги добиваме на нашиот паметен телефон сега ќе бидат достапни и на нашиот паметен часовник овозможувајќи ни пристап до нив едноставно и брзо, без да губиме време и да не мора да го вадиме мобилниот телефон од џебот.

 

Сакате пример, нели?

Ајде полесно да се разбере, ќе ви дадам неколку примери на употреба, тотално реални и кои ми се случуваат често.

Се среќавам со пријателка на кафе во 19:30 часот, тоа е 19.25:5 часот и јас сум на пат, паметен часовник во џеб и гледам на мојот зглоб. Одеднаш, вибрации, гледам во часовникот, гледам whatsapp од мојот пријател кој вели дека веќе е таму. Со две едноставни интеракции на паметниот часовник, одговарам на пораката која гласно кажува: „Јас сум на пат, ќе бидам тука за XNUMX минути“.

Немам потреба да го вадам мобилниот телефон, Само сакав да испратам едноставна, јасна и концизна порака; без губење време.

Друг пример? Ајде да дојдеме до тоа. Изгледа ќе врне, јас ја кревам раката и му велам на паметниот часовник: „ок гугл“. Чекам 1 секунда да влезе во режим на слушање и повторно му велам: «Времето». AВо моментот го добивам временска прогноза до температура

Марширајте уште еден: gблагодарение на APP за паметниот часовник Spotify Можам да го контролирам волуменот на la репродукција и оди на песна; сето ова без да мора да го извадам паметниот телефон и со помош на неколку едноставни активности со прстот на екранот на мојот паметен часовник.

Ајде, последниот. Ако инсталираме uпримена на «одговара„е нос ќе дозволи сметајте ги чекорите и растојание патувал автоматски, без потреба од интеракција со него, и автоматски, тогаш можеме да ги консултираме овие податоци во форма на дневни, неделни или месечни резимеа.

 

Јас не сум личност која обично носи часовници или додатоци.

Ова е јасна точка против, ако отсекогаш не сте носеле часовник и не ви одговара, можеби не е најдобра идеја да ги потрошите парите на гаџет што ќе заврши заборавен во фиока.

Мора да запомниме дека бидејќи паметниот телефон никогаш не го оставаме дома и го носиме насекаде, многумина од нас се навикнаа да го проверуваат времето на него, ослободувајќи го на тој начин зглобот. Јас, лично сум еден од овие последните 3 години, претходно би можеле да кажеме дека сум бил човек на оние што носат часовник 50% од времето. Работите се сменија кога го купив мојот паметен часовник пред 3 месеци, Повеќе не излегувам од дома без él. За мене стана нешто што не е од суштинско значење, но да убава корисно.

 

Добро, ме интересира, но кажи ми за тапаните.

Дојдовме до најнезгодната тема од сите и токму оваа е онаа што најмногу ме фрли кога станува збор за купување паметен часовник. Во нашиот секојдневен живот веќе имаме многу саксии, нели? Јас многу го користам смартфонот, обично таблетот и да не заборавиме на лаптопот, ах, и е-книгата. И, се разбира, друг уред во семејството значи тоа ќе мора да се грижиме за тоа и да продолжиме со тоа батерија. Не греши, тоа е обврска и зошто да не кажеш, непријатност.

Со својата мала големина, паметен часовник нема многу простор за добра батерија, затоа сегашните модели имаат батерии од 200-400 mAh, повеќе или помалку. Оваа батерија, заедно со одговорната употреба, ќе ни даде автономија за 1 година ден или 2 најмногу. Иако за идните генерации се очекува паметниот часовник да ја зголеми својата автономија за момент, жал ми е што ве информирам дека е тоа што е. Ах, и зголемувањето на автономијата нема да биде како што да се стрела.

За да бидете победнички по два дена препорачувам да имате мала осветленост, на исклучен екран додека не комуницирате со него и со него автоматски исклучен екран поставени на неколку секунди, колку што е доволно за да се провери времето.

Многу паметни часовници имаат режим за брзо полнење што го имаме даде на 40% или 50% од батерија за 20 минути, затоа искористете го ова.

 

Добро, сакам еден, каков паметен часовник купувам?

Па тоа е многу лична работа. Иако пазарот е прилично ограничен, тој сè уште не го достигна точката кога сите тие ги нудат најдобрите придобивки; така ќе мора да им верувате на препораките на уредниците и на мислењата на корисниците. Fíџет фино во сите спецификации и дразберете ги bien.

Но ¿што изберете Андроид Носете, IOS o сопствени системи како што се Tizen од Самсунг? Уште еднаш ќе мора да процените и измерите. Интуицијата треба да ви каже дека Apple Watch ќе се согласува подобро со iPhone, но генерално, сите системи имаат свои јаки и слаби страни.

Многу важен фактор кога одиме да купиме паметен часовник и кој мора да го разгледаме е дизајнот, и тоа е тоа el часовник е herramienta а во исто време и комплемент. Додатоците се регулираат со законите за личен вкус и мода, затоа мора да ги сакаме. За да ме разберете, носам Asus Zenwatch 2 бидејќи сум повеќе правоаголни часовници и се чинеше многу добра опција.

Не грижете се, има паметен часовник за вас, кој совршено ќе ви одговара, било да е кружен или правоаголен. Сите тие имаат тела, рамки, сфери и завршетоци во различни материјали и бои. Се разбира, повеќето од нив се со широк спектар на заменливи ремени за избор: кожа, злато, нерѓосувачки челик. Но, бидете внимателни оттогаш сите овие поставки можат лесно да се лулаат цената на 300 паметен часовникОд 600 до XNUMX евра; и многу повеќе ако бараме нешто пораскошно.

Еве ви претставуваме некои од на часовник повеќе iинтересипред пазарот и некои од нејзините основни спецификации:

 

Епл Види

јаболко-часовник

 • Големина: 38.6 × 33.3 × 10.5 mm или 42 mm 42 × 35.9 × 10.5 mm
 • Екран: АМОЛЕД 1.3 инчи и 1.5 инчи
 • Јон-Х или сафир кристал
 • 205 и 310 mAh батерија
 • Bluetooth 4.0 и WiFi
 • Сензор за отчукување на срцето
 • Гледајте оперативен систем на ОС
 • Сертификација за IPX7

LG G Watch Urbane

LG-часовник-урбан

 • Големина: 45.5 x 52.2 x 10.9 mm
 • Екран: P-OLED 1.3 ″, 245 dpi
 • Gorilla Glass 3 стакло
 • 300 и 400 mAh батерија
 • Bluetooth 4.0 и Wi-Fi
 • Сензор за отчукување на срцето
 • Оперативен систем Android Wear
 • Хардвер: Snapdragon 400, 4 GB внатрешна меморија, 5120 MB RAM меморија
 • IP67 сертификација

Мото 360 2015 година

мото360-2

 • Големина: 42мм или 46мм во дијаметар во неговите две верзии
 • Екран: IPS 1.37 ″, 263ppi (360 X 325) и IPS1.56 ”(40 mm), 233ppi (360 X 330)
 • Gorilla Glass 3 стакло
 • 300 и 400 mAh батерија
 • Bluetooth 4.0 и Wi-Fi
 • Сензор за отчукување на срцето
 • Оперативен систем Android Wear
 • Хардвер: Snapdragon 400, 4 GB внатрешна меморија, 5120 MB RAM меморија
 • IP67 сертификација

asus zenwatch 2

asus zenwatch 2

 • Големина: 49.6 x 40.7 x 9.4 и 45.2 x 37.2 x 10.4 (LxWxH)
 • Екран: Амолиран 1,45 ″ 273ppp (280 × 280) и Amoled 1.63 ″ 278ppp (320 X 320)
 • Gorilla Glass 3 стакло
 • 300 и 400 mAh батерија
 • Bluetooth 4.1 и Wi-Fi
 • Android Wear оперативен систем
 • Хардвер: Snapdragon 400, 4 GB внатрешна меморија 512 MB RAM меморија
 • IP67 сертификација

Samsung Gear S2

Samsung Gear S2

 • Големина: 42,3 x 49,8 x 11,4 mm и 42,3 x 49,8 x 11,4 mm (Ш x В x Д)
 • Екран: sAMOLED 1,2 ″ 302 ppp (360 × 360) Сафир кристал
 • Батерија од 250 mAh
 • Bluetooth 4.1, Wi-Fi и NFC
 • Сензор за отчукување на срцето
 • Оперативен систем Tizen
 • Хардвер: Exynos 3250, 4 GB внатрешна меморија 512 MB RAM меморија
 • IP68 сертификација

Huawei Watch

Huawei-часовник

 • Големина: 42 mm дијаметар, 11.3 mm дебелина
 • Екран: 1,4 инчи, 286 dpi (400 × 400) Сафир кристал
 • Батерија од 300 mAh
 • Bluetooth 4.1 и Wi-Fi
 • Сензор за отчукување на срцето
 • Android Wear оперативен систем
 • Хардвер: Snapdragon 400, 4 GB внатрешна меморија 512 MB RAM меморија
 • IP67 сертификација

Sony Smartwatch 3

sony_smartwatch_3

 • Големина: 36 x 5,1 x 10 mm; 45гр
 • Екран: 1,6 инчи (320 × 320)
 • Батерија од 420 mAh
 • Bluetooth 4.0, NFC и Wifi
 • Сензор за отчукување на срцето
 • Android Wear оперативен систем
 • Хардвер: Quad ARM A7, 4 GB внатрешна меморија 512 MB RAM меморија
 • IP68 сертификација

Се надевам дека оваа информација ви е корисна и ќе ви помогне да донесете правилна одлука. Кој паметен часовник ви се допаѓа најмногу?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Франциско Пелаез Кансио dijo

  Добра статија.
  Промашив нешто што ги враќа многумина од нас кои сакаат спорт, спортски функции или GPS приемник. Gear S2 и Moto Sport се едни од ретките што го носат. Gear S2 има компи и оди многу добро

  1.    Чави Караско dijo

   Благодарам Хуан Франциско, имате многу право и ова е тема што е соодветна за напис, ќе го презентирам предлогот пред редакцијата.