Универзитетот во Мериленд го создава првиот програмабилен квантен компјутер

програмабилен квантен компјутер

Без сомнение во Универзитетот во Мериленд постигнаа многу важна пресвртница во историјата на компјутерите благодарение на создавањето на она што сега е прв програмабилен квантен компјутер на светот, карактеристика што не беше постигната до денес. Според написот објавен од неговите креатори во природатаОчигледно станува збор за компјутер кој денес работи со пет квантни бита или кубити, капацитет што може да се прошири благодарение на неговата приспособливост.

Тимот одговорен за оваа работа, предводен од Доктор Шантану Дебнат, одлучи својата работа да ја базира на една од најстарите архитектури, која беше смислена во 1995 година од шпански и австриски физичари Хуан Игнасио Цирак y Питер золер. Во оваа архитектура, квантните битови се складираат во одделни атомски јони кои се „заробени“ во линија благодарение на употребата на магнетни полиња и моќни ласерски системи.

Тие го создаваат првиот програмабилен квантен компјутер во светот на Универзитетот во Мериленд.

Благодарение на оваа технологија, човечкото суштество е пред постигнување на потребната методологија за создавање компјутери многу помоќно и побрзо. Секако, за ова ќе се отфрли начинот на работа на сегашните компјутери, односно целата таа методологија на логичките порти, нулите и оние за работа со правилата на квантната физика. Ова би овозможило а многу поголема брзина и пред се да може да решава проблеми со а ефикасност Прекрасно.

Сега, во моментот сите научници и инженери се соочуваат со прилично голем проблем кој има голема врска со создадениот систем, било да е тоа прототипот на Универзитетот во Мериленд или квантните компјутери со кои работат во IBM или Google., тие се премногу мали и тие дозволуваат само да се решат едноставни алгоритми, понекогаш, дури и побавни од конвенционалниот компјутер.

Според работата објавена од оваа група истражувачи во списанието Nature, имаме пример за ефикасност во тоа како во квантен компјутер има алгоритми што би овозможиле пресметајте математички операции во еден чекор со оглед на тоа што конвенционалниот компјутер треба да изврши разни операции. Студијата, пак, покажува а 98% ефикасност во времето на извршување на овие операции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.