Фејсбук веќе нуди поддршка за безбедносниот клуч USB

Безбедносен клуч на Фејсбук

Безбедноста во нашите сметки е многу важен предмет за сите податоци, фотографии и други информации што обично се фрлаат во нив. Без разлика дали станува збор за Dropbox, Facebook или Google, важно е секогаш да бидеме внимателни кон вестите што ни овозможуваат да понудиме дополнителни слоеви на безбедност за да ги користиме во некое важно време.

Постои многу ефикасен начин за додавање на дополнителен слој за безбедност на нашата сметка со безбедносните клучеви USB (U2F) и што може да се користи во Google, Dropbox и други услуги, како и во Facebook со денови кога беше објавено од сопствената платформа. Значи, кога ќе се најавите на вашата сметка, можете да го користите тој USB-безбедносен клуч.

Иако вклучува носење друг предмет, како прстен на клуч, тој нуди повисоко ниво на заштита само по себе. Е поефикасни од мобилните апликации и верификација со СМС порака, што не спречува да бидеме „посакувани“ или некој да се меша во нашата сметка.

Исто така, вреди да се биде доста брз, бидејќи треба само да ги вметнете во USB конекторот и ние веднаш ќе пристапиме до нашата сметка. Тоа е многу интересна новина од страна на Фејсбук, иако во моментот може да биде само се користи со веб-прелистувач Chrome или Опера.

За да пристапите до поставување USB безбедносен клуч Мора да поминете низ Конфигурација> Безбедност> Безбедносни одобренија за стартување> Безбедносни клучеви. Ние го воведуваме безбедносниот клуч и ќе го имаме подготвени да го користиме кога и да ни треба.

Овој тип на копчиња чинат од 7 евра Во неговата најосновна верзија, 20 евра за понапредна и до 50 евра ако сакаме да го користиме NFC за кога е достапен во мобилната верзија на Facebook, иако за другите услуги тој е веќе достапен.

Одличен начин да болт на нашите сметки и тоа додава на уште една одлична вест оваа недела од Фејсбук.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   AV dijo

  Овие клучеви се ѓубре, за разлика од понудата на безбедност тие се одвод и јас објаснив зошто. Замислете дека ги чувате податоците за пристап до Facebook и вашата банка во клучот. Внесувате веб-страница што е наводно Фејсбук, но таа навистина е физинг и она што тие сакаат е да ги соберат вашите сметки во банка. Внесувате клуч и бидејќи немате начин да знаете кои клучеви ги користите, тие ги земаат оние од вашата банка и тоа е тоа.

  Секогаш ќе биде многу подобро да се користат системи како отпечатоци од прсти, мрежни скенери и слично.

 2.   Мануел Лопез dijo

  Даниел Рамирез Мартин партнер, потребно е време да ве фатиме хахаха