Фејсбук ги принудува медиумите и компаниите да поминат низ прозорецот за да ги покажат своите содржини на социјалната мрежа

Фејсбук се роди како брз и лесен начин одржувајте контакт со нашите пријатели и семејствоиако се оддалечени илјадници милји. Но, во последниве години, многу компании ја искористија популарноста на социјалната мрежа за да ја претворат во средство за промовирање и остварување на голем број посети.

Ова предизвика многу корисници го изразија своето непријатност, бидејќи во моментов е скоро невозможна мисија да се најде на нашиот wallид што објавуваат нашите пријатели и пријатели. Но, вината не е само во медиумите, туку и во Фејсбук, кој пред неколку години, спроведе алгоритам кој беше одговорен за прикажување на содржината што ни се допадна, според нив очигледно, дури и ако тоа влијаеше на публикациите на нашите пријатели.

Фејсбук е компанија, која зад себе има група инвеститори, кои Тие се оние кои навистина владеат со компанијатаНе е само Марк Цукерберг кој го сече треска. Најновата промена што компанијата ја објави ни покажува како повторно ќе се случи алгоритам за промена прво да започнеме да ги покажуваме објавите на нашите пријатели, за што навистина се грижиме најмногу. Со оваа промена на алгоритмот, тој сака да ги принуди компаниите и медиумите да продолжат да ја користат социјалната мрежа, но доколку тие сакаат да се појават на theидовите на корисниците кои ги следат, ќе мора да поминат низ полето.

Facebook

Стратегијата што ја следеше компанијата може да се види на милја далеку. Првично промовирање на содржината на медиумите и компаниите беше наменето да стане А. главен извор на бесплатни посети за овој вид на деловна активност, особено за медиумите, посети што им овозможија да забележат многу посети и, според тоа, приход од рекламирање. Сега, кога Фејсбук стана главен извор на посети за многу медиуми и компании, Фејсбук го менува алгоритмот за да ги принуди медиумите првенствено да инвестираат во платформата доколку сакаат да продолжат да се појавуваат.

Сега тие се медиумите оние кои се соочуваат со голем проблемБидејќи доколку сакаат да продолжат да го добиваат целиот сообраќај што им го обезбедуваше Фејсбук, ќе мора да се рекламираат на социјалната мрежа. Можеби сега е време да ја искористиме платформата Твитер, платформа која исто така нуди реклами, но во ниту еден момент не ни нуди алгоритам кој е одговорен за филтрирање на публикациите на нашиот wallид, се додека не ја користиме веб-страницата. (иако можеме да ги смениме поставките) или официјалната апликација.

Кога Google News беше принуден да плати за да се поврзе со медиумите, тој престана да ја обезбедува услугата во Шпанија. Она што првично се очекуваше како удар од Гугл врз медиумите, Тие наведоа дека влијанието на одлуката на Google навистина не било толку големо. Ако тие побараа пари, тоа беше затоа што посетите што доаѓаа од „Гугл њуз“ беа големи, но јасно е дека нема да препознаат дека погрешиле, па затоа рекоа дека тешко ги погодил дисконтинуитетот на вестите на Гугл. Сервис. Повеќе од веројатно е дека со Фејсбук ќе се случат три четвртини од истото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)