Фејсбук е воодушевен од неочекуваните резултати што ги нуди неговиот систем за вештачка интелигенција

фејсбук вештачка интелигенција

Постојат многу ресурси или време, со сè што ова повлекува, особено во однос на трошоците, што десетици компании и истражувачки центри ги посветуваат месец по месец на толку едноставна и секојдневна тема што може да биде компресија и развој на вештачка интелигенција. Јас велам едноставно и секојдневно затоа што, и покрај фактот дека човештвото тешко знае нешто за оваа тема, вистината е дека малку по малку се навикнавме да се занимаваме со ваков тип машини, доказ за нив се виртуелните асистенти што ги имаме, на пример, на нашите телефони.

Како што практично коментираат сите истражувачи кои своите часови работа ги посветуваат на развојот и истражувањето на ова поле, вистината е дека треба да се направи уште долг пат бидејќи практично ништо не знаеме за светот на вештачката интелигенција. Многу едноставен тест за тоа што го презентирам е најновиот проект спроведен од група истражувачи од Facebook каде се очекуваа низа резултати и беа постигнати многу различни.


Центар за податоци на Фејсбук

Истражувачите на Фејсбук, во еден од своите експерименти, се воодушевени од резултатите од нивните тестови на машинско учење.

Ставајќи се за момент во контекст, како што е објаснето од Фејсбук, очигледно основната идеја за спроведување на овој експеримент беше да ги тестираме нивните техники на машинско учење, техника на учење каде што системот за вештачка интелигенција учи да извршува одредени задачи засновани врз повторувачки дела, односно да го натера компјутерот да научи да изврши какво било дејство засновано врз негово повторување повеќе пати. Во основа, она што тие го направија во овој момент е да користат ваков вид на тест, така што компјутерот научи сам да зборува автономно.

Идејата за овој тест е едноставна како и употребата на низа алатки за да се постигне тоа, преку повторливо повторување на два чет-ботови кои едноставно зборуваа, добиениот систем учи да комуницира. Вистината е дека овој нов резултат систем не требаше да биде способен создаде нов јазик или нешто слично, истражувачите се надеваа дека на овој начин ќе добијат алатка способна за учење и разговор со човечки соговорник на многу побрз начин.

Ова беа само очекуваните теоретски резултати бидејќи, како што вели насловот на овој запис, она што навистина го добила групата истражувачи одговорни за проектот нешто сосема неочекувано Како може, по часови и часови обука, овие разговори помеѓу новиот систем на вештачка интелигенција и чет-ботовите да не доведоа до ништо помалку од создавање на нов јазик.

црвена дигитална

Рутински тест за машинско учење резултира со создавање на нов јазик за комуникација.

Токму затоа што сите системи вклучени во овој разговор почнаа да зборуваат на јазик сосема различен од сите јазици што сме ги виделе досега, истражувачите мораа стоп за извршување на проектот и промена на моделот бидејќи тие не можеа да го следат разговорот што се одвиваше помеѓу различните машини. Присуствувајќи во оваа точка на изјавите на одговорното лице за целиот овој проект каде што тој ни раскажува за заклучоците до кои дошол целиот тим по спроведувањето на овој проект:

Вистината е дека има уште многу потенцијал за идна работа, особено истражување на други стратегии за расудување и подобрување на различноста на речениците без да се оддалечува од човечкиот јазик

Иако многумина може да го класифицираат овој тест како неуспех, Вистината е дека е повеќе од импресивно за фактот дека тоа, без човечка интервенција, резултираше во тоа системот да може да создаде свој јазик за комуникација. Несомнено, нов пример за тоа како ни претстои уште долг пат додека не разбереме што стои зад светот на вештачката интелигенција и како таа се однесува кога се соочуваме со одредени влезови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.