Facebook го лансира Marketplace, нова услуга за купување и продавање

Facebook

Не знаеме од каде потекнува оригиналноста на момците на Марк Цукерберг. Како правило, Фејсбук секогаш заостанувал зад другите компании со копирање одново и одново нови функции кои се појавуваат на пазарот за услуги како Твитер, Снепчет и Телеграм. Но, овој пат се чини дека се надмина во конкуренција, делумно затоа што една од употребите на групите на Фејсбук е луѓето да купуваат и да продаваат што ги интересира, па не можеме да кажеме дека тоа била оригинална идеја, некако да се нарече .

Да се ​​обидат да ја одделат корисноста на групите, момците од Фејсбук лансираа нова интегрирана функција во рамките на апликацијата, и за iOS и за Android, во која можеме да започнеме со додавање на производите што ги продаваме или оние што ги бараме. Засега и како што е навикната на платформата, само оваа опција е достапна во САД, Велика Британија, Нов Зеланд и Австралија, но според компанијата, наскоро ќе биде проширен во повеќе земји и исто така ќе биде достапен преку веб-пристап.

Единственото нешто што го прави Пазарот е да го стави продавачот во контакт со купувачот, ништо повеќе, ниту е надлежен за управување со колекцијата ниту пак наплатува провизија за продажбата. Како што можеме да прочитаме на Фејсбук страницата каде е објавена оваа нова функција:

Фејсбук е место каде луѓето се поврзуваат и во последниве години многу луѓе го користат Фејсбук за да се поврзат со други луѓе за да продаваат или купуваат. Оваа активност започна со доаѓањето на групите и значително се зголеми. Во моментов повеќе од 450 милиони луѓе го посетуваат овој тип на група за да продадат или да купат нешто, од луѓе кои живеат во истата населба до луѓе кои продаваат или купуваат од другиот дел на светот. За да им помогне на луѓето да го прошират бројот на потенцијални купувачи или продавачи, Фејсбук го лансира Marketplace, нова услуга за продажба и купување работи во вашата заедница.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.