Facebook Messenger ослободува филтри за вашата камера

Фејсбук Messenger

Како што добро знаете, Фејсбук одлучи, со оглед на одбивањето од страна на водачите на Snapchat да биде купен од гигантската социјална мрежа, да ги донесе практично сите најинтересни вести за ова на целата своја компанија. На овој начин и со текот на времето можевме да видиме како платформите како WhatsApp, Instagram или Facebook Messenger се ажурираат практично секој месец.

Во оваа прилика, одговорните за развојот на последниве штотуку го објавија тоа Фејсбук Messenger конечно ќе има свои рамки, филтри за проширена реалност, 3Д маски и пред се стотици нови налепници. Според Фејсбук, благодарение на ваквиот развој на настаните, може да се класифицира платформата како услуга за пораки 'повеќе визуелно".

Facebook Messenger е ажуриран за Божиќ.

Од друга страна, мора да зборуваме за систем на вештачка интелигенција се користи за да се направи реализација на ова ново ажурирање бидејќи, според одговорните, се чини дека е во можност да го препознае текстот што корисникот го напишал покрај нивната фотографија или видео за да предложи употреба на филтри и рамки посоодветни за тоа што се обидувајќи се да изразат.

Друг новитет што доаѓа до Facebook Messenger се т.н. уметнички трансфери што не е ништо повеќе од функционалност многу слична на она што ја нуди апликацијата Призма и со која е можно да се направат нашите фотографии да изгледаат многу поуметни.

Ако сакате да пристапите до овие нови опции, само треба да кликнете на копчето за камера за да снимите видео или да фотографирате, само во тој момент ќе се појават веќе активираните филтри и рамки. Како последен детал, само кажете ви дека, иако ова ново ажурирање е веќе достапно, засега ќе започне да стигнува до корисниците по фазен начин.

Повеќе информации: Facebook


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.