Facebook Messenger сега е достапен за Windows и macOS

Од почетокот на карантинот и повеќето од нас се принудени да не ја напуштаат куќата, има многу апликации кои секојдневно ги користиме за да комуницираме со нашите најблиски, семејството, пријателите, соработници ... Еден од најпопуларните за видео повици е зумирање.

Во последните часови, нов конкурент им се придружи и на зум и на скајп, на WhatsApp и на останатите услуги што ни овозможуваат да остваруваме видео повици. Зборувам за апликацијата за пораки Messenger од Facebook, кој пред неколку часа лансираше А. апликација и за Windows и за Mac.

Десктоп за Messenger

Месенџер доаѓа на големиот екран. Десктоп за Messenger за MacOS и Windows е тука. bit.ly/MessengerDesktop

Објавено од Messenger во четврток, 2 април 2020 година

Благодарение на оваа нова апликација достапна за компјутери, конечно можеме видео повици удобно седат пред нашиот компјутер и со стабилноста што ја повлекува ова во однос на сликата, бидејќи не мора да го држиме телефонот со раце или да го поддржуваме на некое место без да можеме да ја квадрираме нашата личност во центарот на сликата.

Според Facebook, со апликацијата Facebook Messenger за macOS и Windows, можеме да сториме неограничени групни видео повици и потполно бесплатно. Не е потребно да имате сметка на Facebook за да можете да ја користите оваа апликација, како со апликацијата за мобилни уреди.

Покрај тоа што ни овозможува да остваруваме видео повици, тоа ни овозможува да разговараме со нашите пријатели и семејство како што работиме во моментов од нашиот мобилен уред или таблет. Понатаму, ги синхронизира сите пораки помеѓу уредите, така што нема да изгубиме никаква порака, без оглед на уредот што го користиме.

Апликацијата за Windows е достапна за преземање преку Windows Store, со кликнување на следниот линк. Во случај на macOS, апликацијата е достапна и во продавницата за апликации на Apple за Mac преку следниот линк. Секако, преземањето е целосно бесплатно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.