Фејсбук би можел да работи на развој на сопствен чип за вештачка интелигенција

Facebook

Се чини дека едно од врвовите на копјата каде што сакаат да бидат сите големи компании поврзани со светот на технологијата е токму во развојот на нови системи и платформи за вештачка интелигенција. Поради ова и, откако ќе соберете одлични резултати, следниот логичен чекор е да креирате сопствен хардвер, повеќе од интересна еволуција на сите програми со цел да добиете оптимален хардвер за вашите сопствени платформи.

Во оваа прилика, можеби овој логичен чекор за кој зборуваме може да привлече уште поголемо внимание бидејќи, како што можете да прочитате во насловот на овој пост, не зборуваме за компании како Гугл, Епл, па дури и Хуавеи, туку за Фејсбук. Сепак, тоа беше очекувано, особено кога ќе размислиме за големи придобивки што имаат сопствена хардверска архитектура им донесе на гореспоменатите компании целосно прилагодено да работи исклучиво со системи за вештачка интелигенција.


вештачка интелигенција

Фејсбук би бил ангажиран во развојот на сопствен чип за вештачка интелигенција, како што е откриено од Блумберг

Пред да продолжите, кажете ви го тоа сите овие информации не ги откри никој друг освен Марк Гурман во Блумберг, така, како што треба да се разбере, барем за момент нема официјална информација од Фејсбук за фактот дека сигурно неговите инженери работат на овој многу посебен чип во кој, како што сигурно размислувате, тие мораа да инвестираат многу милиони долари во нејзиниот развој, тестирање и производство.

Врз основа на изјавите на Марк Гурман, очигледно индициите за овој проект се појавуваат преку некои нови работни места што Фејсбук сака да ги пополни со квалификуван персонал. Овие позиции сакаат да регрутираат полупроводнички специјалисти, како и менаџер со доволен капацитет изгради платформа 'Soc / ASIC од крај до крај", фирмвер и двигатели за развој и работа. Покрај ова, самиот Фејсбук најавува дека сите овие објави ќе одат во област која сè уште е во рана фаза на формирање.

inteligencia

Благодарение на овој оддел, Facebook ќе може да ја намали зависноста од надворешни компании како што се Intel или Qualcomm

Покрај придобивките што може да ги имате сопствен хардвер за специфични задачи, постојат многу гласини кои сугерираат дека Фејсбук би размислувал да стане самодоволен на ова поле со цел да намалете ја колку што е можно зависноста што ја имаат денес од надворешни производители како што се Intel или Qualcomm. Во исто време, исто така се шпекулира дека познатата компанија за пребарување машини бара високо квалификуван персонал во секторите за вештачка интелигенција и машинско учење.

За жал и во моментов вистината е дека нема официјални информации зошто Facebook работи на развој и употреба на овие нови SoC и ASIC, иако, како што се очекуваше, инвестицијата треба да се искористи за промовирање на идните случувања што треба да се спроведат во северноамериканските компании. Враќајќи се на гласините, се дискутира за фактот дека Фејсбук е заинтересиран за развој на паметен звучник, нови фотоапарати, па дури и кациги за виртуелна реалност, со сè поголема сила, полиња во кои овој тип на технологија е многу поинтересен. фокус на работа за единствена платформа.

Биди така, како што очекуваат сите аналитичари на пазарот, оваа информација се очекува да биде официјализирана или за време на конференцијата за развивачи на Фејсбук или, обратно, на конференцијата Окулус. Конференции на кои, покрај откривањето на целта на овој оддел, се нудат и првите детали за овој нов проект. Без сомнение, се чини дека иднината на Фејсбук почнува да се диверзифицира кон многу други пазари, нешто што може да се постигне ако овој нов оддел за развој на хардвер исклучиво за платформата започне да се оформува и да ги даде своите први резултати на краток рок.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.