Фејсбук планира да лансира сопствена крипто валута

Фејсбук паметни звучници јули 2018 година

Наплив на криптовалута сè уште не е завршен. 2018 година не е целосно позитивна за овој пазар, иако во последните неколку недели беше можно да се забележи забележително закрепнување на истиот. Покрај тоа, гледаме колку компании се заинтересирани за влез на овој пазар. Така е и Фејсбук. Всушност, социјалната мрежа веќе работи на својата прва крипто валута.

Компанијата веќе има креиран патоказ за лансирање на сопствена крипто валута. Фејсбук влегува во опсегот на овој пазар што дава толку многу да се зборува и тие тоа го прават со паричка од нивна сопствена креација. Одлука што доаѓа по успехот на Telegram ICO.

Пред неколку дена ви рековме дека социјалната мрежа ќе се реорганизира во неколку поделби. Една од поделбите што е создадена е онаа на блокчејн, со Дејвид Маркус на чело. Значи, оваа одлука на Фејсбук беше претходен чекор за создавање сопствена криптовалута.

Според повеќе извори, плановите на социјалната мрежа во оваа смисла се многу сериозни. Така, тие сакаат да се обложуваат големи на овој пазар на криптовалути. Всушност, се вели дека компанијата проучува влез на овој пазар повеќе од една година.

Значи, не е одлука што Фејсбук ја донесе во последен момент, но тие веќе планираат да влезат на пазарот на крипто-валути веќе некое време. Иако не се случи оваа недела кога овие податоци беа јавно обелоденети.

Што во моментот не е познато кога оваа криптовалута од Фејсбук ќе се појави на пазарот. Иако социјалната мрежа веќе работи во своја валута, нема датуми за нејзино пристигнување на пазарот, или за МЦК. Значи, сигурно ќе треба да почекаме неколку недели за да се откријат повеќе детали.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->