Фејсбук повторно ќе го копира Snapchat за да ги заузда лажните вести

Facebook

За време на последните избори во Соединетите држави, Фејсбук стана главен извор на лажни вести, што наводно можело да влијае на резултатите од изборите. За да се обиде да го подобри својот имиџ, компанијата на Марк Цукерберг ќе го модифицира начинот на објавување на вестите на социјалната мрежа за да спречи вести со сомнително потекло повторно да се прикрадат. И повторно за тоа, ќе ја рестартира машината за копирање на платформата кој пред години се обидуваше да купи на секој можен начин без успех. Зборуваме за Snapchat.

Како што можеме да прочитаме во Бизнис Инсајдер, Фејсбук ќе лансира нова опција наречена Колекции. Овој нов дел ќе ни ја покаже содржината на медиумите претходно избрани од компанијата, за да избегнеме уште еднаш да се глупирате со објавување лажни вести. Во моментот, и според изворите поврзани со проектот, Фејсбук веќе започна да ги остварува првите контакти со компании кој можеби е заинтересиран, но во моментов не е јасно кога момците од Купертино планираат да ја стартуваат оваа нова опција.

Така, Фејсбук би ги подобрил односите со големите издавачиИздавачи кои своите информации можеа да ги прикажат на релевантен начин само ако добијат голем број лајкови или ако ги споделуваат голем број луѓе. Покрај тоа, на овој начин се осигура дека од тој момент нема да се прави будала од објавување лажни вести, факт што го погоди и Гугл, кој презеде друг начин да спречи лажни вести да го направат август.

Новата карактеристика на содржината на Snapchat, каде што се објавуваат само информации од избрана група медиуми, уште еднаш беше извор на инспирација за вработените во Марк Цукерберг. Јасно е дека Цукерберг не седеше добро со тоа што не беше во можност да го купи Snapchat во тоа време за да замине од различните и големи понуди што им ги даваше на сопствениците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)