Фејсбук автоматски ќе го активира звукот на видеата на нашиот wallид

Facebook

Видеа, видеа и повеќе видеа. Фејсбук веќе неколку години се фокусира на видеа и за ова создаде своја сопствена платформа каде што корисниците ќе можат да ги поставуваат своите омилени видеа со цел да не зависат од ЈуТјуб и со тоа да можат да го искористат новиот начин на консумирање содржина што компанијата Марк Цукерберг ни нуди Кога платформата беше подготвена, нејзиното работење беше оптимално, Фејсбук започна автоматски пуштете ги видеата на нашиот wallид додека стигнавме до нив, силен удар за брзината на податоци на нашиот мобилен телефон и секако, за батеријата. За среќа, успеавме да ја оневозможиме автоматската репродукција користејќи мобилни мрежи.

Сега кога сите се навикнаа на автоматско репродукција на видеа, следниот чекор е да го вклучите звукот, а звук што беше деактивиран се додека не кликнавме на видеото. Ако апликацијата и сето тоа што повлекува обично ја трошат батеријата на нашиот паметен телефон, со активирање на звукот природно, можеме да избереме да купиме специфичен мобилен телефон за да можеме да го консултираме само нашиот wallид на Фејсбук, доколку сакаме да го користиме за нешто повеќе од тоа.

Компанијата ја најави оваа нова опција после извршени различни тестови меѓу мала група на корисници... Компанијата постепено ќе го активира аудиото за да не се појави одеднаш, предизвикувајќи одреден шок кај своите верни следбеници на оваа социјална мрежа. За среќа, корисниците кои не сакаат да страдаат од оваа нова функција ќе можат да ја деактивираат директно од опциите за конфигурација на апликацијата, конфигурација што е сè покомплексна за многу корисници. Може да кажете дека на Марк Цукерберг не му се допаѓа што ги допираме поставките на апликацијата за да може да престане да добива не само податоци за нас.

Пред неколку дена, Фејсбук официјално потврди дека работи на апликација за паметни телевизии и сет-боксови од типот на Епл ТВ, за да можат корисниците да уживаат во омилените видеа на нивната домашна телевизија, потег што Тоа може да го претвори спорот за команда со телевизијата во борба во некои домови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.