Фејсбук реклами: Алтернатива за рекламирање преку Интернет, Дел II

Во првиот дел од испораката на Фејсбук реклами, разговаравме за тоа како да креирате рекламни кампањи на Фејсбук. Непосредното прашање би било зошто би сакале да ги користиме Facebook Ads, како медиум за рекламирање преку Интернет, наместо, на пример, Google Adwords.

Всушност, Фејсбук рекламите претставуваат рекламни предности, кои се скоро очигледни, а други не се многу видливи на прв поглед. Како што може да се очекува, тој исто така има одредена точка дека има неповолност.

Предности на Фејсбук рекламите како медиум за рекламирање преку Интернет

 1. Високо таргетирање на реклами.

  Една од огромните недостатоци на контекстуалното рекламирање денес е релативната тешкотија да се достигне вистинската публика со голема прецизност. На пример, Adwords, кој има напредни алгоритми за поставување реклами, не може да го увери огласувачот дека 100% од нивните реклами ќе стигнат до вистинските страници. Фејсбук рекламите го надминуваат ова ограничување и овозможуваат достигнување на вистинската публика, преку напредно гео-таргетирање и засновано на обемни информации за профилите и преференциите на корисниците на социјалната мрежа. Можете да бидете толку специфични во вашите критериуми за да ограничите на неколку десетици или да играте со разни комбинации за да достигнете неколку илјади. Во секој случај, претворањето на целите би било многу поголемо.

 2. Удобна цена.

  Како и на целиот пазар на рекламирање контекстуални социјално рекламирање, пазарот е оној што е регулиран да пласира најдобра цена на рекламите. Во основа, тоа зависи од побарувачката на клучните зборови. За среќа, за шпанскиот пазар, сè уште е многу економично да се појавуваат реклами пред корисниците на Фејсбук.

 3. Генерација на колатерално рекламирање, понекогаш вирусна.

  Ако рекламираната услуга стигне до вистинските читатели - што е најверојатно преку „социјално“ рекламирање - исто така е многу веројатно дека бесплатното, „зборување на уста“ или „зборување од уста“ ќе се генерира на англиски јазик. Исто така, постои мала шанса дека ефектот ќе стане вирусен, што доведува до масовно изложување на услугата или производот. Оваа веројатност, иако мала, сепак е поголема отколку во случај на традиционално рекламирање во контекст.

 4. Интеграција на рекламирање во содржината.

  Фејсбук сигурно вложи милиони во осигурување дека рекламирањето не е „навредливо“ или „нападно“ за своите корисници. Ова му носи корист на огласувачот на многу начини. Да именувам еден, веќе нема да се случи огласот да биде објавен на долниот дел од страницата, како што беше случај со традиционалното печатено рекламирање. Друго е што - барем за момент - има предност да не падне во „слепило на рекламирање“.

 5. Веројатност за добивање поспецифични извештаи.

  Особено во плати за клик, ми паѓа на памет дека може да се претстави кој и кога кликнал на кој оглас. Тоа може да доведе до сеопфатен преглед на тоа какво дејствие направил корисникот откако стигнал до страницата што ја рекламираме. Покрај најточните пресметки за повратот на рекламната инвестиција и ефективноста на кампањите.

 6. Стави лице пред огласот.

  Рекламите на Фејсбук се придружени со врска до профилот на лицето што ги создава. Ова има ефект да ги оствариме нашите сопствени контакти и интеракцијата создадена со нив, да ја направи рекламата порелевантна. Многу луѓе сакаат повеќе да ги запознаваат луѓето кои стојат зад рекламираниот бизнис. Преку Фејсбук реклами, ова не само што е можно, дури е и пожелно.

 7. Динамички изменете ги кампањите.

  Создавање нови реклами или изменување на постојните. Едноставно е и исто така се препорачува. Познавањето на вкусовите и преференциите на корисниците кои ја избрале услугата - откако ќе кликнете на огласот, можно е јасно да се утврди до кој сегмент од пазарот се достигнува, каде е подобро да се рекламирате и на кои производни линии им треба зајакнување.

 8. Лесен за користење.

  Како што видовме во претходната статија од серијата, создавањето реклами е навистина динамично, интуитивно и едноставно. Не е потребно напредно техничко знаење, само малку вештина во изборот на вистинските клучни зборови, така што рекламата ќе ги достигне вистинските корисници.

Недостатоци на социјалните реклами (преку Фејсбук реклами).

 1. Масата на корисници е намалена во споредба со корисниците на пребарувачи.

  Логично; Гугл, Јаху и другите машини за пребарување имаат предност од стотици милиони корисници кои ги користат за да најдат информации. Сепак

 2. Информациите за профилот можеби не се 100% сигурни.

  Постојат многу корисници кои намерно - и од чудни причини - не ги ставаат информациите за профилот или не ги менуваат. За среќа, тие не се мнозинство.

 3. Ограничување на одредени услови.

  На пример, „фејсбук“ е термин што не може да се најде, ниту во насловот, ниту во телото на рекламата. Постојат и други термини кои се исто така ограничени, со цел да се избегнат компликации, сигурно.

Иако е сè уште многу прерано, скоро е сигурно дека овој вид рекламирање ќе добие простор на пазарот. Можноста за достигнување на пазарот - иако помала, но и поспецифична - на корисниците на социјални мрежи со целосна транспарентност, е многу привлечна за поминување.

На следната рата од серијата, ќе објавиме мала табела што може да ни помогне да креираме и контролираме буџет и конверзија на социјалното рекламирање преку Фејсбук.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.