Фејсбук создава вештачка интелигенција која ги модифицира песните и музичките стилови

Facebook

Фејсбук поседува цела поделба посветена на истражување и развој на вештачката интелигенција. Компанијата е една од компаниите што вложува најмногу во оваа технологија. Оваа поделба е одговорна за создавање алатка за која ќе се зборува многу. Бидејќи овозможува да се менуваат песните и музичките стилови, така што тие ќе станат сосема поинакви. Така, се создаваат нови музички парчиња.

Тоа е роман проект на Фејсбук, што сигурно ќе генерира многу коментари. Таа се заснова на можноста да се синтетизира аудио со висок квалитет и употребата на методи кои ја извршуваат оваа трансформација помеѓу стиловите.

Покрај тоа, за да се демонстрира работата што оваа нова вештачка интелигенција на компанијата може да ја изврши, тие објавија видео во кое го прикажуваат начинот на неговото работење. Така, можеме да добиеме многу појасна идеја за тоа како работи.

По откривањето на оваа технологија на Фејсбук, многумина веќе почнуваат да се прашуваат какви можни употреби може да има на пазарот. Бидејќи во него сигурно може да има голем потенцијал. Исто така, да се создадат нови музички парчиња на поинаков начин.

Бидејќи не е важно кое музичко парче се користи, вештачката интелигенција што ја создаде Фејсбук, е во состојба да го трансформира во сосема поинаков жанр. Давање нов живот на композицијата, на начин кој малкумина можат да го замислат. Покрај тоа, таа ја истакнува прецизноста со која работи оваа технологија денес.

Во моментот Фејсбук не откри многу повеќе за оваа технологија или за тоа како тие ќе ја користат. Се чини дека сè уште му даваат некои измени. Но, тие не сакаа да коментираат ништо за неговото можно лансирање, ако имало. Значи, ќе мора да почекаме уште малку за да дознаеме повеќе детали за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.