Фејсбук го побрка по којзнае кој пат: протекоа 419 милиони телефонски броеви

Марк Цукерберг

И, тоа е што не оставаат еден, момците од Фејсбук да влезат во друг. Овој пат, како и претходните гафови, вестите течат како пожар меѓу медиумите и протекоа 419 милиони телефони ништо повеќе и ништо помалку.

Во овој случај, корисниците кои живеат во САД, Велика Британија и Виетнам Оние кои имаат сметка на популарната социјална мрежа се оние кои се погодени од овој нов скандал за приватност со добро познатата социјална мрежа. Уште еден удар што ќе мора да го добијат на Фејсбук и да ги изедат милиони погодени корисници бидејќи штетата е веќе направена.

Се зборува за погодени во овие три области, но не може да се исклучат и други места. Во секој случај, се чини дека корисниците кои не живеат во овие области во принцип би биле „надвор од опасност“. Она што ни се чини iousубопитно е тоа што пред неколку месеци, поточно на почетокот на оваа година околу 540 милиони записи веќе протекоа и повторно се чини дека го имале истиот проблем што целосно влијае на приватноста на корисниците на Фејсбук.

Она што ви е јасно е дека Фејсбук не остава еден дека влегува во друг и сега проблемот влијае на милиони корисници според добро познатиот медиум TechCrunch. Марк Цукерберг, денес има низа отворени фронтови што можат да го вратат во сериозни проблеми. Додека тоа се случува, најдобриот совет за корисниците е да ги ажурираат апликациите на Facebook на нашите мобилни уреди и да имаат добра лозинка за да избегнат можни неочекувани пристапи, иако се чини дека лозинката во вакви случаи е од мала корист. И ти, Дали сè уште користите Фејсбук денес?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.