Фејсбук започна грешка оставајќи илјадници корисници за мртви, вклучувајќи го и неговиот основач

facebook_like-730x291

Се соочуваме со неуспех во социјалната мрежа Фејсбук што ги збуни своите корисници и дека сега можеме да кажеме дека е решено. Очигледно неуспех во системот на Фејсбук изминатиов викенд остави илјадници корисници на мртви со покана на пријатели, следбеници и семејство со сметки на социјалната мрежа да остави порака за поддршка на семејството на починатиот.

Овој проблем беше навистина важен, иако е точно дека е коригиран за неколку часа откако е откриен и дека дури и извршниот директор на социјалната мрежа, Марк Цукерберг беше наведен како починат. Неуспех што веќе рековме не надмина повеќе од тоа, но очигледно предизвика шок повеќе од еден.

За среќа, сè се врати во нормала и социјалната мрежа има сè повторно во ред. Самите развивачи предупредија: „Беше страшна грешка што веќе ја исправивме“ и покрај ова, корисниците се извинуваат за проблемот без да понудат многу објаснувања за тоа што се случило викендов. И, тоа е дека честопати заплашувањето траеше повеќе од една кога ќе влезеше во социјалната мрежа и ќе видиме како самиот Цукерберг се појавил како мртов, па дури и член на семејство или пријател бил засегнат од проблемот.

Барем ова ќе остане како анегдота и ќе ги плаши погодените без дополнително разочарување. Се надевам дека нема да се повтори уште еднаш, бидејќи едно е дека постои проблем од некаков вид што не дозволува пристап или што предизвикува некаков вид дефект и сосема друго е дека луѓето се оставени мртви ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.