Facebook ја копира апликацијата Houseparty за да создаде апликација за видео повици

Фејсбук е фокусиран на видео, сè што се случува со овој формат го интересира, било да е тоа платформа каде корисниците ги поставуваат своите видеа, преноси во живо од мобилен телефон или компјутер ... Сега интересот е насочен кон нова апликација за мобилни уреди, апликација што ќе дозволи групни повици.

Според момците од The ​​Verge, повторно идејата не излегла од размислувачките глави што ги ангажирал Марк Цукерберг, но овој пат жртвата беше апликацијата Houseparty, компанија на креаторите на апликацијата Meerkat, еден од пионерите во индустријата за пренос во живо, кој се појави под лансирањето на Перископ, а подоцна и со Фејсбук во живо.

Во моментот вработените кои имале пристап до новата апликација, кои засега се нарекуваат Bonfire, потврдуваат дека станува збор за точна копија на апликацијата што тие ја копирале или би можеле да кажеме во која е инспирирана. Не, ќе кажеме дека е копирано уште еднаш. Работата на апликацијата е многу едноставна, бидејќи наместо воспоставување разговор со пријателите со притискање Со едно копче можеме да воспоставиме видео повик, на кој можат да се приклучат сите корисници што ги покануваме на него.

Во The Verge тие го наведуваат тоа лансирањето на оваа апликација е закажано за наесен, но се претпоставува дека ќе мора да го смените интерфејсот ако не сакате да бидете бесрамна копија на Houseparty, апликација која започна да станува модерна во САД и која расте со скокови и граници и која како Meerkat ќе види како по лансирањето на Bonfire од страна на Фејсбук, услугата ќе започне да се прекинува толку често како порано.

Штета што Фејсбук е посветен на копирање и копирање и копирање на сè што сака на други помали апликации или услуги, што со текот на времето доведува до затворање бидејќи корисниците претпочитаат да ја користат оваа опција интегрирана во други платформи што ги користат почесто, како што е Фејсбук. Иако ако таа не е конечно интегрирана во апликацијата и не се лансира независно, успехот што го има може да биде ограничен. Времето ќе каже.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.