Facebook ќе лансира нова апликација за креирање видео содржини

Facebook

Откако Фејсбук сфати дека видеото е иднина, компанијата на Марк Цукерберг се повеќе го насочува својот интерес кон овој вид содржина. Веќе некое време, Фејсбук создаде широка основа на видеа, во кои можеме да најдеме практично сè, но за разлика од Јутјуб, не можеме да извршуваме пребарувања за да ги лоцираме потребните информации. Момците од Фејсбук го најавија лансирањето на крајот на годината на нова апликација, така што креаторите на содржини можат да поставуваат видеа на платформата на многу полесен и побрз начин.

Оваа апликација, која во моментот нема официјално име, е објавена на ВидКон, годишен настан за креатори на содржини каде што можат да ја промовираат својата работа, да се сретнат лично со своите обожаватели ... дел што Во моментов е ограничено на големи сметки како познати личности, реномирани новинари, инфлуенсери… Нешто како Вип сметките на Фејсбук, сметки што им овозможуваат да задржат поголем дел од приходите од рекламирање добиени од видеата објавени на нивните сметки.

Но, оваа нова апликација нема да биде единствената новина што ќе ја видиме наскоро во видео платформата на социјалната мрежа, бидејќи Facebook Live, сервисот за стриминг видео, наскоро ќе добие креативен комплет, комплет што ќе ви овозможи да додадете воведи, налепници, статички сликиОваа апликација ќе има свое јазиче наречено Заедница, во кое креаторите на содржини ќе можат да комуницираат со своите следбеници преку Facebook, Instagram и Messenger, апликацијата за пораки на Facebook. Покрај тоа, тој исто така ќе понуди детални информации за посетите што ги добиваат вашите видеа, информации што ќе им овозможат да знаат дали прават добро или треба да подобрат нешто.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.