Фејсбук ќе прикажува реклами засновани на продавниците што ги посетуваме

Кој сака нешто, тоа чини нешто. Многумина се корисници кои ја користат социјалната мрежа Фејсбук, социјална мрежа која има некои трошоци за одржување на услугата. Далеку од разгледување на опцијата за наплата за користење, компанијата е поддржана од рекламирање, како и повеќето бесплатни услуги.

Facebook има многу информации за нас, информации што ги користи за насочување на рекламните услуги што им ги нуди на компаниите, исто како и услугата за рекламирање на Google. Најновото движење објавено од компанијата може да се најде во насочено рекламирање според нашата локација.

Апликацијата на Фејсбук не само што троши голема количина батерија без да ја користи локацијата заради тоа колку е слабо оптимизирана, туку ако ја користиме од апликацијата, бидејќи инсистира на тоа повторно и повторно да нè потсетува, батеријата може да се испразни прашање на часови. Facebook сака да знае каде се движиме за да го насочиме неговото рекламирање, Покрај тоа што знаеме каде треба да не известиме ако имаме некој близок преку други функции што ги нуди социјалната мрежа. Настрана упадот во приватноста, на Фејсбук му се потребни овие информации за рекламодателите да можат да ги насочуваат своите рекламни кампањи.

На пример, ако пред неколку дена ја посетивме Зара, а апликацијата ја регистрираше таа локација, Фејсбук може да ги искористи овие информации редовно прикажувајте ни реклами за оваа компанија, нови сезони, понуди, попусти… Секако, ако немаме активирана локализација, компанијата ќе се заснова на страниците што ги следиме и на интеракцијата што претходно ја направивме со други компании преку реклама или преку пребарување на нивниот профил. Фејсбук не ги споделува тие информации со рекламни во секое време, тој едноставно нуди можност за таргетирање реклами засновани на кориснички локации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.