Фокскон најавува купување на Белкин за 866 милиони долари

Foxconn

Фокскон се обложува на секторот на врвни додатоци за паметни телефони. Компанијата, која сигурно ја знаете затоа што произведува уреди на Apple, изненадува со оваа одлука. За тоа, најавија дека ќе го купат Белкин за 866 милиони долари. Тие го прават тоа преку нивната под-компанија Foxxcon Interconnect Technology (FIT). Овој договор ги вклучува и Linkys и Wemo (брендови Белкин).

Двете компании најавија откуп. Иако Комитет за странски инвестиции на Соединетите држави дадете одобрение за оваа операција. Значи, може да се случи да заврши да биде одбиено. Но, ќе мора да почекаме за повеќе новости во врска со тоа.

 

Со оваа операција Фокскон се надева дека ќе се етаблира на пазарот за врвни додатоци за телефони. Покрај пазарот за паметни домови. Купувањето исто така вклучува и повеќе од 700 патенти кои ги поседува Белкин на негова заслуга денес. Толку многу проекти можат да се родат благодарение на оваа операција.

Belkin

Меѓу патентите го наоѓаме Рутери за дома Linksys, плус Бежински додатоци за безжични производи и производи за паметни домови Вемо. Така на овој начин Foxconn го проширува пазарот во многу различни сегменти. Стратегија што ќе ги направи еден од лидерите на пазарот.

Поради набавката, Белкин и неговите брендови ќе работат како подружници на ФИТ. Понатаму, Потврдено е извршниот директор на Белкин да се приклучи на менаџерскиот тим на ФИТ. Она што не е коментирано е дали ќе има работници кои ќе останат без работа или не. Во моментов нема коментари за ова.

Белкин има 1.400 вработени ширум светот. Американската компанија минатата година оствари продажба од 789 милиони долари. Значи, Фокскон го знае потенцијалот на компанијата. Останува да видиме дали операцијата за откуп добива зелено светло и како се развиваат нејзините производи во блиска иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)