Хакерската група истражувала за кражба на неколку милиони долари од Електронски уметности

Electronic Arts

Очигледно и според пријавеното, од денес ФБИ ќе истражува Развој на RANE, доста позната група хакери кои очигледно ќе биле автор на измама со која би се снашле украде неколку милиони долари од Електронски уметности преку добро познатата фудбалска игра ФИФА. Тимот хакери би се состоел од четворица членови на кои наскоро ќе им се суди во Тексас (САД) за заговор за извршување електронска измама.

Како што е кажано во Kotaku, стратегијата што оваа група хакери ќе ја преземе за да ги постигне своите цели, беше да се спроведе a напад директно на серверите на Electronic Arts да добиете виртуелни пари од популарната симулација на фудбал. Откако ги набавија овие виртуелни пари, тие ги продадоа на дилери на црниот пазар во Европа и Кина. Толку е големината на грабежот што, според проценките на ФБИ, групата хакери можела да ја украде помеѓу 15 и 18 милиони долари.

Група хакери можеа да украдат помеѓу 15 и 18 милиони долари од Електронска уметност преку ФИФА.

Ако не сте играч на ФИФА, кажете ви дека овие монети се користат во играта до купи пакети за играчи, овозможувајќи им на корисниците да го подобрат персоналот на нивните тимови. Овие виртуелни пари може да се добијат на два различни начина во рамките на играта, играње игри и трошење вистински пари во делот за шопинг присутен во видео играта. Како што можете да замислите, ова предизвикува голем јаз меѓу тимовите на луѓе кои вложуваат пари и оние кои не прават.

Работата на овие хакери е во основа да создадоа А. алатка способна да испраќа лажни сигнали до серверите на Electronic Arts Со кои е можно да се генерираат монети на FIFA со голема брзина без да се минуваат часови на контролите на конзолата. Овие монети подоцна биле продадени на трети лица. Оваа активност започна некаде во 2013 година и продолжи до септември 2015 година, во кој момент ФБИ интервенираше во хакерската група заплена на неколку луксузни автомобили и скоро 3 милиони долари.

Повеќе информации: Kotaku


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.