ЦД-то умира за да се направи место за стриминг на музика

Насловот е многу јасен и тоа е дека музиката на ЦД исчезнува со скокови и граници, сето тоа е предизвикано од подемот на стриминг музика што зазема голем дел од пазарот. Во оваа смисла веќе ЦД-а како такви веќе долго време го земаат својот последен здив, но тие се спротивставуваат на некои места да исчезнат целосно.

Сето ова е нешто што го набудуваме со години, а тоа е дека компјутерите или автомобилите веќе долго време немаат ЦД читач, накратко, тоа беше чекор што тие се подготвуваа да го остават настрана ЦД-ата во музиката. Во денешно време продажбата на дискови опаѓа и ретко кој купува во ЦД формат, уживање во музика на барање во стриминг и каде било.

Приходот води на патот

Според а Извештај на IFPI Латинска Америка е местото каде што стриминг музиката создава најмногу приходи денес и во оној кој порасна најмногу со 17,5%, ова е проследен со Соединетите држави со 12,8% и пониско го наоѓаме стариот континент со раст од 4,3% Во оваа смисла, малку заостануваме во потрошувачката на стриминг музика, но густината на населението, исто така, влијае на овие студии.

 

Од друга страна, бројот на претплатници на стриминг музички програми продолжува да расте од година во година. Во текот на изминатата 2017 година имало околу 112 милиони корисници кои плаќаат и сега достигнува огромни 176 милиони претплатиПокрај тоа, приходите генерирани од стриминг-индустријата достигнаа 7.100 милијарди долари. Целиот овој танц на фигури е голем, но тој ќе продолжи да расте со текот на времето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.