Швајцарија може да го намали пристапот до дигиталните услуги. Може ли да се случи тоа во Шпанија?

Швајцарија

И, тоа е дека случајот со Швајцарија на големо погодува во сите земји на Европската унија поради зголемувањето на сообраќајот на мрежата претрпено деновиве. Да, Федералниот совет во моментов расправа за можноста за привремено сече пристап до дигитални услуги или дигитални платформи кои ја уриваат мрежата и може да се сметаат за „помалку суштински“.

Во моментов тоа е само нешто што не е официјално потврдено и швајцарските корисници можат да продолжат да ги гледаат своите серии на Нетфликс, HBO, видеа на ЈуТјуб и друга содржина на стриминг без проблем, но состојбата на аларм што ја прогласија властите во земјата ја прави и врската да е под голема побарувачка и може ја попречуваат или комплицираат теле-работата остатокот.

Нетфликс Мек

Затоа портпарол на Swisscom, консултиран од германскиот медиум NZZ, објаснува дека прекумерното оптоварување може да доведе до распаѓање на мрежата и ова целосно влијае на поврзувањето на луѓето на кои им е потребна добра врска со системот за нивната работа од дома. Со тоа, ние исто така треба да разјасниме дека врските со оптички влакна во Швајцарија и други земји надвор од Шпанија се доста несигурни, ако не и инфериорни во однос на нашите. Можеби звучи чудно бидејќи илјадници клиенти во нашата земја продолжуваат буквално да „влечат“ ADSL, но вистина е, продирањето на оптички влакна во нашата земја е многу високо во споредба со другите земји.

Во Шпанија, операторите зборуваат за одговорна употреба

И комплицирано е што во нашата земја имаме проблеми како резултат на значително зголемување на сообраќајот, очигледно можеме да забележиме специфични случаи или дури периоди од денот во кои мрежата е позаситена од вообичаеното. Вистина е дека многу корисници сè уште имаат ADSL конекција или користите 4G мрежи да имаме интернет во руралните области и затоа операторите на нашата земја бараат одговорно користење без злоупотреба за да можеме сите да уживаме во врската без да се распадне.

Вчера, Тадо, компанија што произведува додатоци за автоматизација на домот, доживеа пад во своите сервери што ги остави корисниците на овие уреди офлајн, нешто специфично што веднаш беше обновено, но тоа може делумно да се должи на заситеноста на мрежата и големите оператори тука зборуваат за одговорност за употреба за да можеме сите да уживаме во оние „дополнителни GB бонуси“ што ни ги дадоа и повеќе. Што се однесува до курсевите за телекомуникациска работа или телереринг во Шпанија, тие работат добро, но остатокот од корисниците треба да бидат свесни за тоа и да ја користат мрежата без злоупотреба за да избегнат кратења. Сигурно дека метриката на употреба на мрежата овие недели значително се зголемува, за ова исто така мора да бидеме одговорни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.