Шпанија и Велика Британија, исто така, ќе испитаат за собирање податоци на WhatsApp

WhatsApp

Една недела и по последното ажурирање на WhatsApp, сите корисници се принудени на тоа прифатете ги условите за да продолжите да ја користите апликацијата за пораки инсталирана на повеќе од една милијарда уреди. Овие нови услови бараат од нас дозвола да ги споделиме информациите за нашата сметка со Фејсбук со цел „да го подобриме нашето корисничко искуство“. Ако навистина сакате да го подобрите корисничкото искуство, започнете да ги додавате сите функции што се достапни на пример во Телеграм и кои до денес сè уште не стигнале до WhatsApp.

Германската влада беше првата земја што извика и ја принуди компанијата да престане да собира податоци од корисниците на WhatsApp и да ги избрише сите информации што тој го добил досега. Но, тие не се единствените земји што треба да работат да навистина проверат што се случува со нашите податоци. Шпанија и Велика Британија исто така се обидоа да ги испитаат двете компании, кои се дел од иста група.

Шпанската агенција за заштита на податоци сака да знае точно како, бидејќи се различни компании, иако се вклучени во иста група, информациите се пренесуваат од една во друга компанија и проверете дали се почитува шпанското законодавство во врска со ова. Засега, ако сакаме да продолжиме да ја користиме апликацијата, ќе мора да ги прифатиме новите термини да или да, бидејќи во спротивно апликацијата не ни дозволува да извршиме друго дејство.

Многу се корисниците кои почнуваат да користат други апликации за пораки за на крај да престане да користи WhatsApp, бидејќи Марк Цукерберг не го исполни она што го вети кога најави купување на платформата за пораки во која изјави дека податоците за корисниците никогаш нема да се користат за комерцијални или рекламни цели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.