Што е IP и какви податоци може да ми понуди?

IP адреса

на IP адреса Тоа е нешто што за мнозинството корисници кои се поврзуваат на Интернет на дневна основа, поминува целосно незабележано, но кое игра основна и одлучувачка улога во секоја од врските со мрежата на мрежи што се прават. Прво на сите можеме да го кажеме тоа е кратенка за Интернет протокол и е исто така уникатен и неповторлив број со кој компјутерот може недвосмислено да се идентификува или кој било друг уред поврзан на мрежа што работи на таканаречен IP протокол.

Се состои од четири групи броеви, тој е прикажан во форма 127.0.0.1. Секоја група броеви може да има вредност од 0 до 255 што ќе ја направи неповторлива како што рековме претходно. ИП е секогаш видлива, иако во некои прилики може да се скрие со цел да се извршат одредени активности. Сепак, ниту еден метод не е непогрешлив затоа што е подобро да не влегуваме во неволја во мрежата на мрежи, на пример, бидејќи скоро секогаш можеме да бидеме идентификувани и лоцирани.

IP-адресите се јавни и ги обезбедува нашиот добавувач за поврзување со мрежата на мрежи. Отсега ќе знаеме како да ја знаеме нашата IP, како да идентификуваме на која земја и припаѓа и многу други работи кои се поинтересни.

Видови на IP; Јавни и приватни, фиксни и динамични

Пред да започнеме со технички и интересни работи за IP, мора да знаеме дека постојат четири типа; јавните и приватните, а од друга страна фиксните и динамичните, кои детално ќе ги објасниме подолу:

Приватна IP: Овој тип на IP адреса е оној што го користи компјутерот во рамките на нејзината локална мрежа и кој овозможува идентификување на сите компјутери што се поврзани на таа мрежа. IP-то на локалната мрежа е сè уште уникатна, но може да се совпадне со друга IP-јавна мрежа, иако во никој случај нема да се збунат затоа што двете не се мешаат во кое било време.

Јавна IP адреса: оваа IP е онаа што им се покажува на останатите уреди што се надвор од локалната мрежа. Во овој случај, ниту една IP не може да биде иста, иако може да се случи неколку уреди поврзани на истиот рутер да ја покажат истата IP-адреса.

фиксна IP адреса: овој тип на IP како што вели неговото име е фиксен и не се разликува во никој случај. Исто така познати како статични се оние што ги користат серверите на интернет провајдерите.

Динамичка IP: овој тип на IP адреси се оние што не се повторуваат секогаш кога ќе се поврземе со мрежата на мрежи. На пример, тој е оној што обично го имаме мнозинството корисници, а тоа е дека секој пат кога ќе се поврземе на Интернет, нашиот давател на услуги ни дава различна IP-адреса.

Како можам да дознаам која е мојата IP адреса?

Во зависност од уредот во кој сакаме да ја знаеме нашата IP, можеме да следиме неколку методи, но генерално наједноставниот и кој е корисен за секој компјутер или уред е да го посетите следново линк.

Ако ја запишеме оваа IP, можеме да сфатиме дека сите уреди поврзани на истиот рутер имаат иста IP адреса или дека тоа има многу малку врска со приватната IP што ќе ја имаме во локална мрежа.

Исто така и како го знаеме тоа Има се повеќе и повеќе корисници кои користат мобилни уреди со Android или iOS, подолу ќе ви покажеме како да ја дознаете IP адресата во која било уред што користи еден од двата оперативни системи.

Добијте IP адреса на iOS уред

Како и секој уред што се поврзува со мрежата на мрежи, уредите со оперативен систем iOS, односно iPhone или iPad, имаат придружна IP адреса, што може да се добие многу лесно. За да го направите ова, мора да ги следите следниве чекори.

Прво пристапувајте до поставките на Вашиот уред и изберете ја опцијата Поврзување. Ако сте поврзани на Интернет преку WiFi мрежа, кликнете на соодветната опција. Сега кликнете на мрежата на која сте поврзани и ќе можете да ја знаете IP-адресата на вашиот уред.

Добијте IP адреса на уред со Android

Добивањето на IP адреса на уред со Android без употреба на никаква алатка може да биде нешто покомплицирано бидејќи на пазарот има неколку верзии на софтвер на Google кои секоја работи на различен начин.

На пример во Android 5.0 шекерче сè што треба да направите е да пристапите за да ја видите вашата WiFi мрежа на која сте поврзани и да изберете „Напредно WiFi“ во опциите. Скролувајќи до дното на тој екран, можете да ја проверите вашата IP-адреса.

Во повеќето верзии на Android мора да пристапите на WiFi мрежата или мрежата на податоци на кои сте поврзани и да ги проверите опциите, кои ќе бидат прикажани на еден или друг начин, но кои обично не се наоѓаат премногу тешко.

Facebook

Како да знаете од која земја е ИП

Како што веќе знаеме за која било IP-адреса, можно е да се знае на едноставен начин од каде е таа IP-адреса. Постојат десетици различни методи за да дознаете, но како и обично, ние ќе го предложиме наједноставниот метод од сите.

Да знаеме на која земја припаѓа IP, може да ни помогне, на пример, да знаеме од каде потекнува сообраќајот кон нашата веб-страница или, на пример, од каде доаѓаат различни напади. Исто така може да биде корисно при примање е-пошта од непознати корисници, кои преку IP можеме да ги лоцираме на мапа.

За да дознаете од која земја е која било IP, наједноставно е да ја користите алатката што ќе ја најдеме на следниов линк.

Што е геолокатор?

Исто како што можеме да знаеме од која земја е IP, ние исто така можеме на брз и лесен начин да ја знаеме прилично прецизната локација на локацијата на IP адресата. Покрај тоа, на пример, можеме да го познаваме и градот, провинцијата и автономната заедница на корисникот што се поврзува на мрежата на мрежи од таа IP-адреса. Во случај сево ова да ви изгледа малку, можете да го познавате и давателот на услуги на Интернет.

Во мрежата на мрежи Постојат стотици бесплатни геолокатори, со повисок или понизок квалитет, но како и секогаш, ќе дадеме препорака што можете да го најдете на следново линк.

Како и секогаш, ако користите овој вид на услуга, мора да знаете дека тие не се точни и дека можат да понудат грешки, затоа имајте го тоа на ум.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.