Што можеме да сториме ако нашиот смартфон со Android или iOS е украден или изгубен? Чекорите што ви препорачуваме да ги следите

логоа

Губење или кражба на смартфон е најлошите искуства што можат да се доживеат денес во однос на потрошувачката електроника, не само за материјалното добро што го вклучува (цените стануваат сè повисоки), туку и за личното добро што нормално го имаме внатре.

Упатствата за да се спречи тоа да се случи се едноставни, но не секогаш ефикасни, бидејќи не зависи само од нашата грижа и внимание што ги имаме. Гугл и Епл ни нудат некои алатки со кои може да го вратиме уредот, но ако тоа не е можно, барем можеме да ги зачуваме сите наши лични информации. Од фотографии до лични податоци како што се банкарски сметки, адреси или телефонски броеви.

Дали вашиот iPhone е украден или изгубен?

Ако уредот што го изгубивме или украдовме е од брендот јаболко, постапката ќе се разликува без разлика дали ја имаме активирана опцијата „Барај“, бидејќи оваа опција зависи од тоа дали можеме сами да го бараме терминалот и да го контролираме од далечина од друг уред со јаболка, или од самата веб-страница.

Активирањето на оваа опција е едноставно, само треба да ги внесеме: поставки / Лозинки и сметки / iCloud / Пребарување.

Уред за пребарување

Го активиравме [Барај] на нашиот iPhone

Можете да ги користите апликацијата за пребарување да се обидете да го вратите вашиот уред или да преземете други активности за да ги заштитите вашите лични информации на едноставен начин.

 1. Пријавете се на iCloud.com на самата веб-страница или користете ја апликацијата Пребарување на друг уред на Apple.
 2. Пронајдете го вашиот уред. Отворете ја апликацијата Барај на вашиот уред со јаболка или одете на iCloud.com и кликнете на пребарување. Изберете го уредот што го барате за да ја видите неговата локација на мапата. Ако уредот е во близина, можете да го натерате да испушта звук за да можете вие ​​или некој друг да го лоцира.
 3. Означи како изгубен. Уредот ќе биде заклучен од далечина со код и можете да прикажете персонализирана порака со вашиот телефонски број што ќе се појави на заклучениот екран на изгубениот или украдениот уред. Локацијата на уредот исто така ќе се следи. Ако имате Apple Pay со поврзани кредитни картички, тој ќе биде блокиран кога ќе го активирате изгубениот режим.
 4. Пријавете ја загубата или кражбата во најблиските канцеларии на полицијата или цивилната гарда. Тие ќе ве прашаат за серискиот број на терминалот за кој станува збор. Серискиот број може да се најде или на оригиналното пакување, на фактурата или во iTunes, доколку го имате поврзан.
 5. Избришете ја содржината од уредот. За да спречиме некој да има пристап до нашите лични податоци на кој било начин, можеме да ги избришеме од далечина. Оваа мерка е најекстремна бидејќи штом сè е елиминирано, ние целосно ја бришеме меморијата на нашиот терминал, елиминирајќи ги сите поврзани картички или сметки. Откако ќе се искористи опцијата избришете ги, уредот повеќе нема да може да се открива и во апликацијата и на мрежата iCloud. Внимание! Ако уредот е отстранет од нашата сметка по користење на Избриши содржина, терминалниот блок повеќе нема да биде активен, затоа секој друг ќе може да го активира и користи терминалот.
 6. Информирајте го операторот за мобилна телефонија за вашата состојба да преземе соодветни мерки за да спречи употреба на твојата телефонска линија. Може да ве покрие одредено осигурување од вашиот оператор.

Ако сте склучиле договор за Apple care + и е покриено со кражба или загуба, можете да направите запис за побарување за уредот.

Изгубен уред

Немаме активирано [Пребарување] на нашиот iPhone

Ако за жал ја немаме активирана оваа опција на нашиот iPhone, нема да можеме да ја лоцираме, но имаме и други алтернативи за заштита на нашите податоци и информации.

 1. Променете ја лозинката за вашиот Apple ID. Со промена на лозинката ќе спречите некој да пристапува до вашите податоци iCloud или искористете некои од неговите услуги.
 2. Променете ги лозинките што сте ги зачувале во вашата сметка iCloud, ова може да вклучува пристап до онлајн продавници, Фејсбук или Твитер.
 3. Извештај во канцелариите на полицијата или цивилната гарда, обезбедувајќи го серискиот број на уредот.
 4. Информирајте го вашиот телефонски оператор мобилни да преземат соодветни активности.

Ако се прашувате дали има некоја апликација или систем за лоцирање на уредот, освен [Барај]. За жал не.

Вашиот изгубен или украден паметен телефон е Android

Ако има терминал што го изгубивте или ве украдоа оперативниот систем Андроид, можеме да го лоцираме користејќи друг поврзан уред пристапување до ова веб-адреса. Оваа веб-адреса е поврзана со вашата сметка на Google, затоа ќе биде потребно да се најавите на неа. Опцијата за наоѓање на нашиот уред е стандардно секогаш активна затоа најверојатно е да го имате активен.

Активирањето на оваа опција во нашиот терминал е едноставно како пристапот до поставките / Google / Безбедност / Пронајди го мојот уред.

најдете уред

 1. Пријавете се на вашата сметка на Google од веб-прелистувачот во ова адреса.
 2. Е добиеме мапа каде што можеме да пребаруваме точната локација на нашиот уред со Android, за да се случи ова, терминалот треба да биде поврзан на Интернет, да биде видлив во Google Play, да има локацијата е овозможена и исто така Овозможена е опцијата Најди го мојот уред.
 3. Пронајдете го вашиот уред. Ако веруваме дека терминалот е близу, можеме да активираме a опција наречена «репродукција на звук», така што терминалот почнува да ringвони 5 минути со полн волумен дури и ако е тивок или вибрирачки.
 4. Заклучете го уредот. Оваа опција ни овозможува заклучете го терминалот со игла, шема или лозинка. Ако немаме креиран метод за блокирање, можеме да го создадеме во ова време од далечина. Можеме да напишеме порака со нашиот телефонски број на заклучениот екран, за да можат да ни го вратат во случај да се изгуби.
 5. Избришете го нашиот уред. Оваа последна и најрадикална опција ќе ги избрише сите наши податоци или чувствителни информации од уредот. Од кредитни картички поврзани со лозинки што можеби сме ги зачувале во прелистувачот или апликациите.
 6. Пријавете ја кражбата или загубата во најблиските полициски станици, олеснувајќи серискиот број.
 7. Контактирајте го вашиот мобилен оператор на блокирајте ја телефонската линија.

Во случај да немаме можност да го најдам мојот активен уред, нема да можеме да го лоцираме терминалот, но ако имаме други опции за да ги спречиме да пристапат до нашата сметка на Google или до чувствителните податоци. Ние мора веднаш да ја смениме лозинката на нашата сметка на Google, и моја препорака е ова да се направи со сè што сметаме дека е важно, за да не влијае на нашата приватност и финансиските податоци.

Се разбира, никогаш не заборавајте да пријавите кражба или загуба и контактирајте го телефонскиот оператор за да избегнете лажна употреба од нашата линија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.