Кои се возачите или контролорите

Супер возачи-човек
Колку пати сте слушнале „Вашите возачи недостасуваат“?, Претпоставувам неколку, но ако не сте запознаени со компјутерите, веројатно немате идеја на што се однесува.

Пред неколку недели ве предупредив дека ќе видиме а серија написи за возачи, како да ги инсталирате и деинсталирате, како да закрепнете и да направите резервни копии од нив, итн. Затоа важно е да знаете што се двигатели или контролори и денес ќе го видиме користејќи јасен и нетехнички јазик (за целата публика).

Мала белешка пред да започнете: Првата и фундаментална работа е дека го знаете разлика помеѓу софтвер и хардвер.

 • Софтверот е програма што ја инсталирате на вашиот компјутеркако него музички плеер, Messenger, Zattoo, Арес, Итн
 • Хардверот е деловите што го сочинуваат вашиот компјутер, како ДВД читачот, тврдиот диск, графичката картичка, итн.

Кои се возачите?

Un возачот е софтвер (програма) што им овозможува на вашиот оперативен систем (Windows XP, Vista, Linux, итн.) да контролира (оттука и контролер) уред хардвер.

Ќе видиме Пример малку да се разјасни прашањето. Кога купувате нешто ново, на пример печатач (што е хардвер) и го поврзувате со вашиот компјутер, вашиот оперативен систем (XP, Vista, Linux, ...) потребни се возачите (софтвер) на печатачот за да го контролира. Ако не ги инсталирате драјверите, нема да можете да го користите.

Ајде да видиме, графички, што се случува кога печатачот е поврзан со компјутерот и драјверите не се инсталирани:

Компјутер без возачи

Како што можете да видите, компјутерот не е во можност да комуницира со печатачот затоа што немање инсталирани драјвери не може да го разбере. Сепак ако продолжиме со инсталирање на соодветните двигатели работата се менува:
Компјутер со возачи

Сега оперативниот систем знае какви наредби треба да дава за печатачот да си ја заврши својата работа.

Дали сите возачи се исти?

Можете помислете на возачите како да се преведувачи или толкувачи кои се одговорни за овозможување на комуникација помеѓу два система со различни јазици. Од една страна е оперативниот систем, а од друга различните хардверски компоненти (печатачи, хард дискови, итн.). Како што ќе разберете, преведувачот не е валиден за сите јазици, истото се случува со возачите и поради оваа причина потребно е да има различни драјвери за секој уред и за секој оперативен систем.

така кога бараш возач За некои ваши периферни уреди (хардвер) имајте на ум дека треба да го барате оперативниот систем што го користите на вашиот компјутер (win98, XP, Vista, Linux, итн.).

Па, се надевам дека ова објаснување ќе ги отстрани сомнежите од повеќето неофити во компјутерите и дека ќе ви послужи за да немате повторно лице како да ви зборувале на кинески кога повторно ќе те прашаат за возачите. Поздрав од лозје.

PS: Слики создадени од нас од иконите на VistaIcons, Елитни икони y DragonSoft.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

79 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ловец dijo

  Одлична работа, многу пати се обидуваме да објасниме што се возачите, но обично тие остануваат со сомнежи. Имав некое време дека не видов толку пријатно објаснување, за многумина ќе го олесни животот.
  Графиката е многу корисна.

 2.   ИСУС dijo

  на xp не треба да му требаат драјвери, па кога сум поврзал печатач зошто ме праша и не печати директно?

 3.   Мартин dijo

  Вистина е, има многу луѓе кои дури и не знаат за неговото постоење.
  Особено кога ќе ги фрлат дисковите што им се дадени кога купуваат компјутер или не ги бараат. Потоа следуваат изненадувањата кога е време да форматирате и повторно да прегледате сè.
  Иако се повторувам не ми е гајле, составот на цртежите е многу дидактички.

  честитки

 4.   Виктор dijo

  Мартин веќе го кажа тоа, но вистините не се полнат: илустрациите се излитени. Поздрав пријателе.

 5.   Оцет dijo

  На сите оперативни системи им се потребни драјвери, што се случува XP да има генерички сериски драјвери што се користат за многу уреди (како што се USB мемориски стикови), но без да купите печатач мора да ги инсталирате соодветните драјвери.

  Оцетен поздрав до сите

 6.   Рос dijo

  Seeе видите кога ќе влезете на страниците на Еквадор и сакате да ги слушате радијата на мојата земја, не можам да ги слушнам, но сепак радијата и сè што има врска со музиката од тука, можам да ги слушам, сакам да знам каде може да одам да модифицирам ако нешто не е во ред или која програма треба да ја инсталирам за да можам да ги слушам. ве молам што побрзо благодарам

 7.   Оцет dijo

  Ако можеш да слушнеш некои, но не и други, мислам дека не се проблеми со возачот, вистината е дека немам претстава што ти е, жал ми е.

 8.   Мако dijo

  Многу добро!!!

  Колку одлична работа, човеку !!! Се надевам дека ќе продолжите да им помагате на оние кои не сме за овие прашања.

  1 поздрав и среќа

 9.   Јули dijo

  Здраво, благодарам за ова објаснување, многу дидактички - добро, сега треба да знам како да ги вчитам. Купив плотер и ги имам драјверите на ЦД. Го отворам и не знам што да правам?
  благодарам

 10.   промаши однесување dijo

  Здраво на сите!! Јас tg лаптоп на Toshiba и не ми ги донесе cd-то на програмите што се инсталирани, сепак tg алатка наречена Toshiba TEMPRO која создава предупредувања за возачите дека Toshiba е подготвена да го ажурира мојот компјутер, што не знам дали е треба да ги ажурира сите возачи што ми велат.
  Дали би биле толку kindубезни да ми кажете нешто оцет ???

  благодарам, ПОПИСНИОТ ПРИДАВИК

 11.   sara dijo

  Не разбрав ништо чао

 12.   Јован dijo

  Еј, ти благодарам, твојот совет многу ми помогна,
  Се надевам дека продолжувате да помагате. излезе се грижи.

 13.   СОЈДИ dijo

  лаптопите исто така доаѓаат со возачи

 14.   Хуан Педро dijo

  Здраво, ова што ни кажа за драјверите е добро, но имам проблем што ја форматирам мојата машина и не знам какви драјвери има, инсталирав windows xp, но од таму што следува друго, кои се драјверите што треба да ставам и не можам да се поврзам ниту на интернет. Ви благодариме што ни објаснивте на едноставен начин и се надевам дека ќе можете да ми помогнете во мојот проблем.

 15.   Хаиро dijo

  колку добро

 16.   румени dijo

  многу добро toyo

 17.   Давид Кареро Фдез-Бајло dijo

  Возачите понекогаш се голема главоболка

 18.   Петар Пан dijo

  ЗДРАВО, ИМАМ ВРВЕН АЦЕР ЛАП И НЕ РАБОТИ. Микрофонот слуша многу бучава, зарем има потреба од возачи и од каде ги добивам? БЛАГОДАРАМ

 19.   дадена dijo

  Јас сум студент на диплома по компјутерски науки ...
  На мојот факултет тие ме научија дека возачот (на шпански управувач) е различен од контролорот или контролорот, и нешто друго е уредот.

  * управувач (софтвер)
  * контролер или контролор (хардвер)
  * уред (хардвер)

  ... ..

 20.   Erick dijo

  Здраво на мрежата, те разбрав многу pco, но ќе се потрудам да ги инсталирам програмите во аунк. Не знам што следи после windos xp и ние сме многу добро ги имам сите програми и навистина сакам да знам за да можам да го компонирам мојот компјутер секогаш кога ќе се тргнам од начинот на кој би сакал да ми испратам е-пошта на мојата е-пошта за да дознаам повеќе за сè што знаете, добро ќе ви се заблагодарам, се збогувам и ви ја давам својата е-пошта
  head92_25@hotmail.com
  добро благодарам го чекам вашиот одговор

 21.   цеферино dijo

  Прв пат кога ќе влезам на оваа страница за да дознаам за компјутерски проблеми и мислам дека е многу добро, се надевам дека ќе продолжите со оваа интересна програма. поздравsssss !!!!

 22.   рубенекс dijo

  здраво маче
  Истата работа ми се случи, знаете при промена на оперативниот систем на мојот компјутер ASUS X50Nseries, од VISTA на XP не можам да се поврзам безжично бидејќи ми треба драјвер што би можел да го користам за да можам да ја вратам безжичната мрежа, ја чекам вашата препорака одговор и многу ви благодарам за примерите дидактика што не ги покажавте. ате РУБЕНЕКС

 23.   Кубански dijo

  здраво оцет Имам огромна неред во лаптопот и тој ме праќа да ги инсталирам драјверите на модемот што е.

 24.   Карлос dijo

  Одлично објаснување. Ви благодарам!

 25.   Бет dijo

  Здраво оцет!
  Ви благодарам многу за сите ваши објаснувања, коментари, итн.
  Мојот син го посетува вашиот блог, кога работи компјутерски, и преку него ве открив и вас. Знам малку за компјутерски науки, но тоа го сакам и благодарение на вашиот блог, сега сум помалку несмасен и учам многу, за сето тоа, уште еднаш благодарам.
  Искрено

 26.   Nelson dijo

  Сега ја разјаснувам малку повеќе панорамата за возачите, благодарам за вашата работа и за споделувањето на вашето знаење.

 27.   - праша таа dijo

  Ви благодарам многу конечно, некој што ги објаснува работите на мајчин јазик, така што сите ќе го разбереме БЛАГОДАРАМ РЕШЕН ПРОБЛЕМ

 28.   ЕДИССОН КАВИЕР dijo

  ВИ БЛАГОДАРАМ МНОГУ ОДГОВАРАМ ДА СТАВАМ ШТО МЕ ОТКОРУВАТЕ ВО ПРАКТИКА Се надевам дека немам следниве проблеми

 29.   Elgato dijo

  Дали сакате да испраќате една или неколку бесплатни пораки дневно ???

  Треба да следите само 3 едноставни чекори

  1.-Мора да испратите од вашиот мобилен телефон »Елгато на 41010»

  Белешка: Кога ја испраќате оваа порака. Тие ќе добијат код. Чувајте го, тоа ќе ви служи.

  2.-Испратете ми е-пошта со назнака дека тие веќе ја испратиле пораката. Пораката ќе биде испратена на оваа адреса: Me_1992_me@hotmail.com

  Белешка: Кодот што го добивте не го давајте на никого. Не ако ме сакаш. Само чувај го

  Белешка 2: Откако ми ја испратија е-поштата велејќи дека веќе го имаат кодот, ќе им кажам што ќе треба да направат.

  3.- Почекајте мојата порака да започне да ужива во дневна порака.

  Белешка: Ако сакате да испратите повеќе од една порака. Дозволете ми да знам и ќе наведам како ќе го сторат тоа.

  Земете ја оваа порака како изборна помош

 30.   Синај dijo

  п.с очигледно воопшто не е лошо
  но ако сакате повеќе информации во ред
  благодарение
  ткм

 31.   белен агилар dijo

  Само сакам да знам како да направам msn за да испраќам фотографии на помош на лице !!

 32.   престанува dijo

  eи, благодарам, ова е она што никогаш не го разбрав.

 33.   РоСиТа dijo

  Па, тоа е нешто чудно, но јас разбирам
  Добро е да се знае и добро, немам сè што сакам, но го сакам тоа што го работам

 34.   РоСиТа dijo

  Нека ве придружува среќата и сакајте ја сладоста
  горчината никогаш не може да заблеска во твоите сонувачки очи

 35.   Бика dijo

  многу добри информации, но што е специфичен двигател? : С.

 36.   Алекс dijo

  Ви благодариме што бевте толку претчувствени и размислувавте за оние од нас кои неодамна започнаа со ова прашање.

 37.   Леон dijo

  Дека Диозито и сите мртви и бујни мали ангели на животот ве придружуваат и се надевам дека има и ами и сакам да знам дали ја разбирате задачата на Дола Драверман, се надевам и дали сте согласни.

 38.   Ларита dijo

  Знаете оцет првпат влегувам на вашата страница и ми се допаѓа иако е малку чудно, исто така објаснувањето беше многу добро .. благодарам и се надевам дека ќе продолжите да имате многу интересни и лесни за разбирање вакви теми. ..

 39.   опенкар dijo

  Морав да го форматирам мојот лаптоп затоа што беше заразен и тој повеќе не беше вклучен, факт е дека мојот компјутер излезе со виста и тие го пренесоа на XP, така што тие ви даваат драјвери за виста, работата е дека работи за мене, но

 40.   опенкар dijo

  Сè уште сум над, реков дека работи, но во управувачот со уреди на прв поглед не добивам жолто прашање, но кога ќе му кажам да ми ги покаже скриените драјвери во драјверите што не се приклучени и играат, го добивам предупредувањето во « парпорт и сериски », има скоро 40 драјвери и двата споменати не работат, истиот лаптоп вели дека или не е инсталиран или има дефект на некој начин, не знам како да ги ажурирам тие двајца и не знам ако ги инсталирам по редослед бидејќи можете да ги ставите сите возачи како што сакате и да имате нарачка, како да ги ажурирам? Од каде може да биде тој сериски и парпорт бидејќи има многу повеќе и многу функции? Што треба да направам затоа што сега не чита ДВД И ако е ЦД, ова повторувам дека е во контролорите што не се во приклучок и играат, прифаќам корисни или разјаснувачки совети и на крај им благодарам на оние што прават ваков тип страници, благодарам и честитки.

 41.   Роси dijo

  Здраво, оцет, твоја информација имам сомнежи, многу ти благодарам и запомни дека Христос те сака

 42.   кикио dijo

  Здраво

  добра информација !!!!!!!!!!!!!!

  дали одговараш на ова прашање?

  -По инсталирање на оригинален Windows XP, инсталирани се сите драјвери. Точно или неточно, оправдајте се.-

  ве молам одговорете преку мојата пошта !!!!!!

 43.   ангимока dijo

  Ви благодарам многу… сè беше разбрано .. сега моето прашање е: како да ги набавам возачите што ги сакам, во зависност од тоа што ми треба?

 44.   КЕНСИ ЛОРЕНА dijo

  ЕПА, СМЕТАМ ДЕКА ВОЗАЧКОТО Е МНОГУ ВАНО XQ, ОТКАКУ ДОЗВОЛУВА ДЕКОЈ ДОКУМЕНТ ШТО ПОбрзо сакаме печатачот, за да е многу важен

 45.   Оскар Антонио Ибањез dijo

  Го сакам начинот на објаснување со слики Јас сум нов во ова и со овој начин на настава учам многу повеќе отколку со 1000 технички зборови, многу ти благодарам

 46.   Ана dijo

  Подобро невозможно

 47.   мел dijo

  Па, вистина е повеќе од илјада зборови, продолжи вака, поучувај низ слики поздрави.

 48.   Chris dijo

  Која е разликата помеѓу природните и генеричките двигатели?

 49.   Џозеф dijo

  wwwoooowwww благодарам за толку добро објаснување ... сега нема да изгледам будала кога моите пријатели ќе ме прашаат за возачите на мојот компјутер .... многу добра работа !!!

 50.   feаферт Дијаз dijo

  Ви благодариме за објаснувањето на драјверите, можете ли да ми испратите повеќе објаснувања за уредите и компонентите на компјутерот преку е-пошта

 51.   Филип dijo

  mo bn graziaz =)

 52.   K_OS dijo

  Би сакал да знам за која марка станува збор, дали е моја машина, затоа што купив склоп што го дизајнирав има 1 GB RAM меморија, би сакал да знам дали го поддржува оперативниот систем windows vista и дали кога го форматирам, нужно ми треба дискот за преглед, имам еден, но посебниот диск има и друга програма и не знам дали е тоа важно ...
  ТИ БЛАГОДАРАМ ЗА ПОМОШТА

 53.   каро: Д. dijo

  hoLa nn ми се допадна твојата работа хаха многу ти благодарам што ми помогна во домашните задачи :) поздрав!

 54.   танчер dijo

  Здраво, какво добро објаснување беше многу добро и лесно разбирливо, вие сте добри во објаснување, дали знаевте?
  Ви благодарам многу за вашата помош, беше многу корисно и корисно.

 55.   гакасаксија dijo

  Многу добро, но можете да бидете еден од тоа како да ги инсталирате драјверите

 56.   гладис dijo

  добро е да се знае што се двигатели на масти

 57.   Марсело 28 од Буенос Аирес Аргентина dijo

  Импресивно како ги објаснувате деталите, ми се восхитуваа на начините на кои ми се допаѓавте, мислам, ми се допаѓавте како да ќе објасните на дете. Имаше детали што порано не ги разбирав, многу благодарам и поздрав на толку многу луѓе кои би сакале да знаат, но за жалење што немаат време од работни причини И бидејќи имам моја можност, го користам тоа, затоа што се надевам дека ќе ми помогне, затоа што имам проблем да го ставам нерото ЦД и ми се појавува во тетратка ЦД за снимање, мислам, тоа е неро ЦД и мојот тетратка ми го чита како да е девствено ЦД што е моја бронка, се надевам дека информациите што ќе ги добијам од тебе ќе го решат тој проблем за мене, или можеш те молам да ми помогнеш ???? Бог да те благослови се надевам на одговори

 58.   Рикардо Маркина dijo

  Здраво Интересна тема и појаснувања. Имам коментар на страна. Нема ли да биде можно да се вклучи преведувач? Со цел да разберете толку многу теми што доаѓаат на англиски јазик и кои делуваат интересно, поради коментарите што ги прават за нив на шпански јазик и кога ќе се обидете да ги отворите, тие се појавуваат на англиски јазик; голема фрустрација Зборувам само, едвај, шпански. Ви благодарам.

 59.   пачеко dijo

  информациите се добри благодарам што ги поставивте

 60.   пачеко dijo

  Информациите се многу добри, ништо повеќе од тоа што имам прашање, се надевам и испраќам повеќе информации смешно чао

 61.   yezyenz dijo

  ОДЛИЧНО ИСТРАУВАЕ ТРЕБА ДА БИДЕ ПРОФЕСОР ИЛИ НЕШТО Ази !!!

 62.   Карлос dijo

  Па, оваа мала статија ми помогна да разберам повеќе за возачите и графиконите, добро осмислени, нешто да објаснам на дидактички начин

 63.   покситрацио dijo

  вистината ... ме насмеаа бидејќи беше многу смешно ... одлична работа е што им честитав ... нешто комплексно во нешто едноставно ... многу ти благодарам !!! ...

 64.   Г-ѓа Рози dijo

  Благодарение на овој едноставен и концизен начин ... Открив што се возачи и како работат ... многу благодарам

 65.   Марита dijo

  Многу добро објаснување, многу дидактичко, во секој случај се цени !!!, Успех.

 66.   Ери dijo

  Ви благодарам!!! Едноставен начин да го разберете и како тие работат !! + А !!!

 67.   прекривка dijo

  одличен од ретките луѓе кои знаат да се разберат со огромното мнозинство од нас: (брутати по раѓање: црнци, местизои и Индијанци и, следствено, сиромашни), од кои огромното мнозинство од нас ги купува овие уреди за да си го олесни животот.

 68.   Хозе dijo

  Одличен добар коментар вулгарен

 69.   јеси dijo

  одлична работа та cbr луди
  ајајаџајајаја +

 70.   сераф dijo

  Мојот коментар е: Во текот на животот, видов што се двигатели, тоа е комуникациска симулација на нашето тело, од таму е потребно да се видат, слушнат, зборуваат итн. човекот човекот ја виде потребата да се фокусира на тоа Електроника, софтвер, хардвер. да креирате чекор на уреди и контролори на системот.
  Во човечкиот нервен систем. Во машините ќе има пристаништа за видео, аудио, екрани итн., Како и пристигнување со софтверот за да стигне до Роботиката, вештачко од чекорот за поврзување на Системската контрола.

 71.   Дикенс dijo

  многу добро објаснување беше повеќе од јасно

 72.   еурека dijo

  Ви благодариме за појаснувањето, јас бев и сеуште сум многу изгубена со овие термини, како што се читачи на ЦД или ДВД или снимачи, како можам да гледам филмови на тетратка ако немаат слотови за вметнување ЦД, во секој случај

 73.   Фабрицио dijo

  многу добро објаснување 😛 !!!

 74.   Марија dijo

  Не ми треба, ова е лошо

 75.   Марија dijo

  vale

 76.   Хозе Игнасио dijo

  Ое честитки многу добар начин да објаснам дека се сомневав во хардверот и софтверот, но со ова сум супер јасно

 77.   Elvis dijo

  Ти си најдобриот

 78.   Јован dijo

  благодарам сега разбирам подобро

 79.   алекси dijo

  ок ми се чини дека има јасен контекст но не зборува за примерите и дериватите