Авиокомпаниите размислуваат за вклучување на вреќи што го задржуваат пламенот за електронски уреди

Vueling

Проблемите на Samsung Galaxy Note 7 ги тераат авиокомпаниите да размислуваат за работи што немаа смисла пред само неколку недели. Не е прв пат мобилен уред да гори на овие начини, всушност, би можеле да кажеме дека тоа е скоро вообичаено, сепак, кога тоа го прават за неколку дневно и од компанија важна како Самсунг, сè ќе заземе многу повеќе озлогласеност. Ако авиокомпаниите ширум светот веќе практично забранија патување со Galaxy Note 7, сега Тие размислуваат да вклучат вреќи за заштита од пожар на седиштата за корисниците да ги вметнат своите мобилни уреди.

За да се запали електронски уред при лет е навистина редок настан, толку многу што Во овој поглед се отворени само 129 инциденти за 25 години. Проблемот е што 23 од овие инциденти се случиле во 2016 година, од кои веќе сме 10 месеци. Проблемот се чини дека се мобилните уреди со сомнителни квалитетни брендови, придружени со необична моќност на уредите, со доста застарена технологија за складирање на енергија. Ние не зборуваме само за мобилни уреди, имаме и еРедари, камери и таблети.

Некои компании како што се Алјаска Ер и Вирџин Ер веќе вклучуваат огноотпорни кутии во одделенијата и ги учат корисниците како да ги користат во случај на спонтан пожар на нивните уреди пред полетувањето. Делта ерлајнс, од своја страна, има намера да вклучи вреќи за заштита од пожар на сите седишта за своите 166 авиони.

Секоја безбедносна мерка во воздухот е мала, и Делта ерлајнс има намера да го заврши проектот до крајот на годината. Во меѓувреме, другите авиокомпании размислуваат да ја копираат идејата на нивните колеги од Делта, нешто што не би нè изненадило и е одобрено од ФАА. Се чини дека огнот на мобилните уреди станува сè поголема озлогласеност, можеби наскоро ќе се отвори нова дебата за литиумските батерии. Beе бидеме внимателни за време на Светскиот мобилен конгрес за да видиме дали некој заслужува да претстави алтернативна батерија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.